Aktualności Dodano: 13 maja 2022

Dzień Literatury Amerykańskiej - koncert Jamiah Rogers

Data rozpoczęcia: 2022-06-02 19:00
Data zakonczenia: 2022-06-02 22:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na Dzień Literatury Amerykańskiej! Z tej okazji, 2 czerwca 2022 r., o godz. 19:00 odbędzie się promocja książki Andrzej Keyha "Dźwięki opisane sercem i piórem" oraz koncert Jamiah Rogers Band! Darmowe wejściówki do odbioru w Bibliotece Ratuszowej od 18 maja 2022 r.

UWAGA!
WEJSCIÓWKI BĘDĄ REALIZOWANE DO 15 MINUT PRZED KONCERTEM.

Andrzej Keyha "Dźwięki opisane sercem i piórem"
Wybór tekstów publikowanych w Kwartalniku "Twój Blues" w latach 2001-2019 (wydawca: AKW Delta)

Kochał literaturę i muzykę (chyba w tej właśnie kolejności) i kochał wolność, życie… Już tylko to wystarczy, by sięgnąć po książkę „Dźwięki opisane sercem i piórem”, choć oczywiście powodów jest znacznie więcej, zwłaszcza dla czytelników TB, bowiem Andrzej Keyha w latach 2001–2019 opublikował na łamach kwartalnika 59 tekstów. Pierwszy – jak przypomina Andrzej Matysik, inicjator wydania książki – już w numerze 5. Poświęcony był grupie Them. Nie sposób było przedstawić w tym i tak już obszernym tomie wszystkich, choć wszystkie na to zasługują. Wybór był oczywiście trudny, ale ostatecznie teksty ułożone zostały tak, że stanowią nie tylko pyszną, wartościową lekturę, ale też pięknie charakteryzują autora. Oto otrzymuje Czytelnik wartkie opowieści o muzyce i ludziach, o kulturze i pasji.
Horyzonty Andrzeja Keyhy rozszerzały się do końca jego dni. Był czas, że pracując w bytomskiej bibliotece, organizował spotkania ze znakomitymi autorami, wielu z nich po zakończeniu oficjalnego wydarzenia trafiało w gościnne progi mieszkania Państwa Keyhów. Istotną cechą osobowości obojga – Andrzeja i Marii była gościnność, otwartość, gotowość do rozmów. Zawsze dociekliwy, szukający tego, co łączy i inspiruje, bez obaw eksplorujący pogranicza nie tylko różnych gatunków, ale też muzyki, literatury, malarstwa, filmu. Licząca 300 stron i wydana niespełna trzy lata po jego śmierci książka jest tego wspaniałym świadectwem (znalazło się tu miejsce i dla… „Pana Tadeusza” zestawionego z… Doneganem czy Reymonta w tekście o Dylanie, a błyskotliwych skojarzeń jest znacznie więcej). Niemałe znaczenia dla jakości artykułów Andrzeja Keyhy miała jego znakomita znajomość języka angielskiego, tłumaczem wszak był wybornym i w świecie anglosaskiej kultury literackiej poruszał się ze swobodą. Jeżeli do tego dodamy pasję, swadę i w końcu ogromną muzyczną wiedzę, to już nie pozostaje nic innego, tylko otworzyć książkę i jedynie czytać… Można jednym tchem, a można, dzieląc na 31 wyjątkowych chwil. Bo… w bluesie tak naprawdę nigdy nic się nie zaczyna i nie kończy.
Jacek Kurek (recenzja książki TB89)


Jamiah Rogers urodził się 21 kwietnia 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, ale najczęściej wybierał gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funku, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters.

Pomimo iż zaczął od grania na perkusji, w wieku 7 lat rodzice zachęcili go do wzięcia do rąk gitary, a tata zaczął udzielać mu lekcji gry na tym instrumencie. W ten sposób Jamiah, jak jego tata, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję. Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on fire & The Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał. Wraz z ojcem stanowią tandem kompozytorsko-producencki. Mają na koncie dwa albumy: “Taking the stage”(2012) i “Winners Never Quit”(2015). Koncertują głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale występowali też w Kanadzie (na zacnych festiwalach: the Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival) oraz w Holandii. W 2018 Jamiah objechał Europę w składzie zespołu wokalistki Anniki Chambers w ramach trasy „the New Blues Generation”. W maju 2020 miał po raz pierwszy pojawić się w Polsce i krajach ościennych… ale do tego nie doszło z powodu pandemii koronawirusa. Trasa została przełożona na maj 2022 roku.

Jamiah ma na koncie jeden solowy album, „Blues Superman” (2017), oparty na koncepcji super-bohatera mającego uratować bluesa i utrzymać go przy życiu. Jako młody bluesman, Jamiah często słyszy pytanie jak widzi przyszłość bluesa. Jego odpowiedź brzmi: „Blues ma się dobrze; nie ma mowy o umieraniu!”