Aktualności Dodano: 24 października 2021

Jubileusz 100-lecia urodzin Henryka Derwicha

Data rozpoczęcia: 2021-10-24

22 października 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie świętowała jubileusz 100. rocznicy urodzin rysownika i karykaturzysty Henryka Derwicha. Uroczystość połączona była z rozstrzygnięciem ogólnopolskiego konkursu prasowego na rysunek satyryczny pt. Samo Życie.

Obchody 100-lecia urodzin artysty rozpoczęły się koncertem uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. R.Maciejewskiego w Lesznie. Następnie w Bibliotece Ratuszowej, odbyło się spotkanie z córką artysty - Małgorzatą Derwich-Pawelą, połączone z promocją książki "100 rysunków na 100. Derwicha" oraz otwarcie wystawy, na której prezentowane są prace Henryka Derwicha oraz uczestników ogólnopolskiego konkursu prasowego na rysunek satyryczny pt. Samo Życie. Zwieńczeniem wieczoru była projekcja filmu dokumentalnego pt. "Z życia".

Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie, zm. 13 października 1983 roku w Poznaniu. Przez wiele lat był związany z Lesznem. Tutaj chodził do ochronki, uczył się w szkole powszechnej i muzycznej oraz gimnazjum Komeńskiego. Mieszkał w Lesznie także po II wojnie światowej, po powrocie z Bawarii, przy ul. Królowej Jadwigi (kamienica nadal należy do rodziny).