Aktualności Dodano: 26 września 2022

O rodach Leszczyńskich i Sułkowskich w Bibliotece

Data rozpoczęcia: 2022-09-26

W dniach 23, 24 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywała się konferencja naukowa pn. "Leszczyńscy i Sułkowscy w XVI-XVIII wieku. Sztuka. Kultura. Konserwacja." Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Leszno, Organizacja Turystyczna Leszno – Region oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytety Łódzkiego.

Przedstawiciele magnackich rodzin Leszczyńskich i Sułkowskich, dawnych właścicieli m.in. obchodzącego obecnie swoje 475-lecie lokacji, miasta Leszna, zapisały się na kartach historii niemal całej Europy. Liczne ślady ich działalności w postaci monumentalnej architektury, dzieł literackich czy dzieł sztuki odnaleźć można zarówno w Lesznie, Rydzynie, Warszawie czy Baranowie Sandomierskim, jak i we francuskim Nancy czy niemieckim Zweibrϋcken. W okresie ostatnich 20 lat pojawiło się wiele nowych prac naukowych, odkryć archeologicznych i badań architektonicznych związanych z szeroko pojętym mecenatem artystycznym rodów Leszczyńskich i Sułkowskich.

Tematyka konferencji, w której udział wzięli przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju była zatem znakomitą okazją do publicznego zaprezentowania dziedzictwa kulturowego związanego z historią miasta Leszna oraz dawnymi jego właścicielami.

Zagadnienia, które były poruszone przez prelegentów konferencji, pozwoliły omówić nowe aspekty związane z kulturalnym dziedzictwem tych znamienitych rodów, a także zapewne staną się przyczynkiem dla dalszych badań nad historią i treściami ideowymi ich mecenatu artystycznego.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa