Papier - Druk - Książka
Data rozpoczęcia: 2024-09-03
Data zakonczenia:
Dziś (3 września) w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się wyjątkowe zajęcia „Papier - Druk - Książka”, które poprowadził Andrzej Przewoźny, pracownik biblioteki, posiadający bogatą wiedzę z zakresu drukarstwa oraz historii książki. W warsztatach uczestniczyła klasa z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie.
Zajęcia rozpoczęły się od fascynującego wykładu na temat historii papieru oraz wynalezienia druku, które odmieniło oblicze cywilizacji. Andrzej Przewoźny przedstawił ewolucję technik drukarskich, począwszy od wynalezienia prasy drukarskiej przez Johannesa Gutenberga, po współczesne technologie wykorzystywane w przemyśle wydawniczym. Uczestnicy dowiedzieli się, jak przez wieki zmieniały się materiały i techniki używane do tworzenia książek oraz jak ogromne znaczenie miał druk w rozpowszechnianiu wiedzy i kultury.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnego papieru. Ze starych gazet, wody, skrobi ziemniaczanej i garści suszonych kwiatów, pod okiem prowadzącego powstał piękny, unikalny, ręcznie czerpany papier. Dzięki tym warsztatom uczniowie mogli osobiście doświadczyć, jak powstawał papier w dawnych czasach i zrozumieć, ile wysiłku wymagało stworzenie jednej kartki.
Po zakończeniu części praktycznej Andrzej Przewoźny zaprosił uczestników do odkrycia świata Bibliotek Cyfrowych. Przedstawił im zalety i możliwości, jakie oferują współczesne zasoby cyfrowe. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak w prosty sposób można uzyskać dostęp do nieprzebranych ilości artykułów, tekstów, gazet i książek z różnych epok i zakątków świata. Aby to zobrazować, wspólnie przejrzeli jeden z tomów „Głosu Leszczyńskiego” z 1924 roku, dostępny w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.
Was, czytelników, również zapraszamy do zagłębienia się w zasoby Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej: https://www.lbc.leszno.pl/dlibra.