Aktualności Dodano: 20 października 2021

Spotkanie dla młodzieży z Barbarą Kosmowską

Data rozpoczęcia: 2021-10-20

Kolejne spotkanie z cyklu "Sprawa dla Czytelnika" przyciągnęło do Biblioteki Ratuszowej młodych czytelników. Gościem spotkania była Barbara Kosmowska, która pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a jej książki są zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez czytelników i krytykę. Podczas spotkania ph. "Literacki spacer po ważnych, dziecięcych sprawach" młodzież zasypała autorkę gradem pytań, na które z entuzjazmem odpowiadała.

Barbara Kosmowska - filolożka i pisarka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. W roku 1999 na macierzystej uczelni gdańskiej obroniła pracę doktorską zatytułowaną Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej. Praca ta, dotycząca literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży, dostała wyróżnienie Summa cum lauda.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej naukowe zainteresowania to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży (współpracuje z poświęconym tym problemom czasopismem Guliwer). Pełni również funkcje kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie.

Za całokształt twórczości uhonorowana statuetką "Guliwer w krainie Liliputów". Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za Teren prywatny. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, otrzymała także nagrody Książka Przyjazna Dziecku i Żółta Ciżemka. Jest doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkaniu towarzyszyło symultaniczne tłumaczenie na język migowy przez Ewę Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Spotkanie jest częścią zadania pn. Sprawa dla Czytelnika, dofinansowanego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.