Aktualności Dodano: 14 września 2021

Stanisław Świderski - filar polskości w pruskim zaborze

Data rozpoczęcia: 2021-09-14
Data zakonczenia:

Czy wiecie, skąd nad Jeziorem Łoniewskim wzięła się Stanisławówka, co wspólnego ma z nią katolicki ksiądz i dlaczego piszemy o tym właśnie dzisiaj, czyli 14 września?

To będzie ekspresowa opowieść o Stanisławie Świderskim, który urodził się 13 kwietnia 1869 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Zdał maturę, poszedł do poznańskiego seminarium duchownego, a w 1894 roku przyjął święcenia kapłańskie. Posługiwał w Krobi, Gnieźnie, Sulmierzycach, a od 1897 roku w Świerczynie niedaleko Osiecznej.

- Ksiądz Świderski zapisał się trwale w historii parafii świerczyńskiej. Kierował nią w ostatnich latach zaboru pruskiego, gdy bardzo potrzebne było kształtowanie świadomości narodowej Polaków; w tej dziedzinie uczynił bardzo wiele. Uważany był w powiecie leszczyńskim za jeden z filarów polskości. Należał do ludzi odważnych, co znajdowało odzwierciedlenie w jego niedzielnych kazaniach. W obiektach szkolnych swojej parafii organizował wieczorne zbiórki, na których mówił o Polsce i wielkich Polakach - czytamy na temat Stanisława Świderskiego w "Przyjacielu Ludu" z 2010 roku.

W Świerczynie założył kółko rolnicze i wybudował nowe probostwo. Później został wybrany na członka Powiatowej Rady Ludowej w Lesznie i delegata na Sejm Dzielnicowy. Zmarł nagle, mając zaledwie 52 lata. Nastąpiło to 14 września 1921 roku. Dziś świętujemy 100. rocznicę śmierci Stanisława Świderskiego. Jego brat, znany w Lesznie lekarz Bronisław Świderski, swój ośrodek leczniczy nad brzegiem Jeziora Łoniewskiego nazwał na cześć Stanisława Świderskiego właśnie Stanisławówką.

Łukasz Domagała

Grafika: Antoni Suchanecki