Wirtualne wystawy

Moje miejsce na ziemi 2019

Wystawa prezentuje prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie sztuk plastycznych MOJE MIEJSCE NA ZIEMI, organizowanym przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym. W swoim założeniu konkurs stymulować ma aktywność twórczą dzieci i młodzieży oraz zachęcać do uczestnictwa w kulturze. Zainteresowania młodych ludzi sztuką plastyczną są bowiem bardzo istotne w rozwoju osobowości. Kształtują wyobraźnię i myślenie, wpływają na wrażliwość, wyrabiają poczucie estetyki.

Konkurs MOJE MIEJSCE NA ZIEMI od dwudziestu pięciu lat spełnia te cele, umożliwiając jednocześnie dzieciom i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych prezentację swoich dokonań. Tematem jest niezmiennie, ujęta w formę plastyczną, trudna problematyka dotycząca rozumienia swojego miejsca w świecie. Wykonane w różnych technikach prace są obrazem osobowości i uczuć. Przekonują jednocześnie, że sztuka osób z niepełnosprawnością może być interesująca i odkrywcza. Na jubileuszową edycję konkursu wpłynęły 82 prace i jedna zbiorową od 74 autorów z 4 placówek. Jedna praca uhonorowana została udziałem w aukcji, 8 nagrodami rzeczowymi, 8 nagrodami specjalnymi w tym dla najmłodszego uczestnika konkursu, 10 prac wyróżniono udziałem w wystawie.

 Leszno w monochromatycznym wydaniu

W marcu, w podziemiach biblioteki, otwarta została wystawa „Nasze miasto”, będąca kolejną odsłoną obchodów 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy. Ciekawe prace w monochromatycznych kolorach, których autorami są członkowie sekcji malarskiej UTW, przyciągnęły do „Lochów” wielu zwiedzających. Na blisko 20 płótnach uwiecznione zostały obiekty architektoniczne Leszna, zarówno te najbardziej charakterystyczne, jak barokowo-klasycystyczny ratusz czy XIII-wieczna synagoga a także inne, nie mniej warte uwagi. W efekcie powstała niebanalna wystawa, będą opowieścią twórców o Lesznie, jego wielokulturowości i historii. Nad całością przedsięwzięcia czuwał Włodzimierz Pietrzyk, instruktor sekcji.

Wiemy, że nie wszyscy zainteresowani zdążyli odwiedzić wystawę. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli możliwości obejrzenia prac na żywo, przygotowaliśmy wirtualną ekspozycję. Kto już widział - ma okazję powspominać. Z perspektywy domowego zacisza można dokładnie przyjrzeć się obrazom i zachwycić efektami działań twórczych seniorów.

 

 

 Dawnych ogłoszeń czar

Dawne ogłoszenia urzekają ciekawym językiem i niebanalnym podejściem do odbiorcy. Jedne zaskakują, inne bawią, wzbudzają zainteresowanie. Z pewnością pokazują, jak funkcjonowali mieszkańcy Leszna w latach 1918-1939, w czasach rozwoju miasta, kiedy rodziła się prywatna inicjatywa.

„Fabryka kapeluszy poszukuje kilku sprytnych i pojętnych dziewcząt”, „Zważcie różnice pomiędzy zelówkami skórzanymi a podeszwami i obcasami kauczukowymi”. Stare gazety są prawdziwym wehikułem wiedzy i kopalnią informacji o życiu miasta. Czego można się z nich dowiedzieć? Kto i gdzie otworzył firmę, co oferował, kto zachęcał najniższą ceną, a kto rzetelną obsługą. Oprócz tego cała masa różnorodnych ogłoszeń - kulturalnych, gastronomicznych, motoryzacyjnych, ciekawe czcionki, wykonane ręcznie grafiki. Prawdziwe unikaty, które warto obejrzeć.

Zamieszczone materiały pochodzą ze zbiorów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, ukazywały się w prasie regionalnej okresu międzywojennego m.in. w „Głosie Leszczyńskim”, „Orędowniku Powiatu Leszczyńskiego”, „Orędowniku Powiatu Gostyńskiego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Sentymentalna podróż do świata dawnych reklam i ogłoszeń zajmie tylko 5 minut. To sama esencja, bez wychodzenia z domu, bez przeszkód logistycznych i czasowych.