Aktualności Dodano: 10 Kwietnia 2024

Twórczość Witolda Gombrowicza

Data rozpoczęcia: 2024-04-10
Data zakonczenia:

10 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Witolda Gombrowicza, a dokładniej książki „Ferdydurke” z 1937 roku. Na wydarzenie przybyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie oraz Zespołu szkół Ekonomicznych w Lesznie.

Rozpoczęliśmy od odczytania fragmentu jednego z pierwszych rozdziałów „Ferdydurke” – najbardziej znanej powieści Witolda Gombrowicza oraz nietuzinkowej lektury szkolnej. Przeczytał go dla nas Oliwier Marach z ZSE. Następnie przeszliśmy do eseju Renaty Klimczak – nauczycielki z ZSRB, o twórczości i życiu autora, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.

Witold Gombrowicz wyłania się jako postać niezwykle istotna dla literackiego krajobrazu. Jego dzieła stanowią nie tylko wnikliwą analizę psychologiczną człowieka, lecz również rozważania nad dziedzictwem kulturowym oraz dynamiką relacji międzyludzkich. Gombrowicz, poprzez swoje powieści takie jak "Ferdydurke" (1937), "Trans-Atlantyk" (1953), "Pornografia" (1960) czy "Kosmos" (1965), oraz dramaty, m.in. "Iwona, księżniczka Burgunda" (1938) i "Ślub" (1953), eksploruje tematy złożone i uniwersalne, takie jak tożsamość, absurdy życia czy konflikty klasowe. Od 1939 roku Gombrowicz mieszkał na emigracji, najpierw w Argentynie, a później, od 1964 roku, we Francji. Jego wyjątkowy głos literacki rozwijał się także w formie prowadzonego przez niego dziennika w latach 1953–1969, w którym autor w ironiczny, a czasem cyniczny sposób, opisywał swoje doświadczenia, prowadził dialog z różnymi nurtami filozoficznymi, a także komentował bieżące wydarzenia polityczne. Choć Gombrowicz nie został laureatem Nagrody Nobla, był wśród kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie literatury w latach 1966, 1968 i 1969. Jego prace, przetłumaczone na wiele języków, nadal wywierają istotny wpływ na literaturę światową, czyniąc go jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

Po dogłębnej analizie życia autora fragmenty czytanej powieści stały się trochę bardziej przejrzyste. Wysłuchaliśmy jeszcze Dominika Kubiaka, Edyty Zarębskiej, Maksymiliana Wierzby, Marioli Kaźmierczyk-Bolki i Beaty Tyrały, którzy przeczytali dla nas m.in. rozdziały „Lekcja polskiego” oraz „U Młodziaków”, które, jak każda powieść Gombrowicza, wymagały dociekliwej analizy tego co się właśnie wysłuchało. Nie jest to na pewno łatwa lektura, zmusza ona odbiorcę do zmiany punktu widzenia, co niektórym może przychodzić z trudem, lecz warto. Już niedługo, 4 sierpnia, wybije 120 lat od urodzin tego wspaniałego poety, a jego książki nie przestają nas zaskakiwać i uczyć kolejne pokolenia.

 

 

Julia Józefiak