Aktualności Dodano: 12 Kwietnia 2024

Kazachstan oczyma etnografa i dyplomaty

Data rozpoczęcia: 2024-04-12
Data zakonczenia:

W miniony piątek, Leszczyńska Galeria Książki gościła wybitnego etnografa i wschodnioznawcę, prof. Marka Gawęckiego. Wykład zatytułowany "Kazachstan oczyma etnografa i dyplomaty" zorganizowany we współpracy z Leszczyńską Delegaturą Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przyciągnął liczne grono słuchaczy zainteresowanych regionem Azji Centralnej.

Profesor Gawęcki, mający doświadczenie zarówno akademickie, jak i dyplomatyczne, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat życia codziennego, kultury oraz zmian społeczno-politycznych w Kazachstanie i Afganistanie. Jego unikalne obserwacje jako ambasadora RP w Kazachstanie i Kirgistanie w latach 1994-2000 wzbogaciły prezentację o praktyczne przykłady interakcji międzynarodowych. Profesor przywiózł z Kazachstanu pamiątki, którymi podzielił się z gośćmi i poprosił o to, aby w czasie trwania wykładu zastanowili się do czego służą. Na koniec spotkania dowiedzieliśmy się, że przywiezione przez profesora tajemnicze przyrządy to m. in. wrzeciono, pejcz do sportowej jazdy konnej i instrument muzyczny drumla, na którym profesor Gawęcki zagrał dla nas krótką melodyjkę. Prof. Marek Gawęcki szczegółowo opisał, jak w Afganistanie, kraju o głęboko zakorzenionych tradycjach plemiennych, struktura społeczna opiera się na silnych więzach rodowych i lojalności. Z kolei w kontekście Kazachstanu, profesor podkreślił, jak transformacja z okresu postsowieckiego wpłynęła na zmianę struktur społecznych, zachowując jednocześnie tradycyjne aspekty życia, takie jak nomadyzm. Oczywiście, przekładów było o wiele więcej, a profesor mógłby na spokojnie opowiadać o wszystkich niuansach i różnicach jeszcze parę godzin. Spotkanie dało nam głębsze zrozumienie dynamiki tych krajów, które choć geograficznie bliskie, kulturowo i politycznie różnią się znacząco. Profesor, korzystając ze swojej bogatej wiedzy oraz doświadczeń, trafnie przedstawił Afganistan i Kazachstan jako kraje o złożonych, wielowarstwowych tożsamościach.

Jeśli ominęło was spotkanie, a chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Kazachstanie i Afganistanie, zapraszamy do Leszczyńskiej Galerii Książki i filii bibliotecznych po lektury na ich temat. Czekaja na was książki historyczne, biografie, przewodniki np. „Polacy w Kazachstanie” Stanisława Ciesielskiego i Antoniego Kuczyńskiego, czy „Między miejscami: z psem przez Afganistan” Rorya Stewarta.

 

 

 Julia Józefiak