Aktualności Dodano: 01 grudnia 2023

Spójrzcie na chmury! Są zachwycające!

Data rozpoczęcia: 2023-12-01
Data zakonczenia:

- Uczyć się, to  się nie starzeć - mówiła młodzieży Julianna Woźniak i razem z koleżankami z sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie zachęcała do pielęgnowania w sobie pasji i zachwytu urodą świata. W środę, 29 listopada, w Salonie Maciejewskich w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) odbyły się kolejne ,,Rozmowy o sztuce’’. 

Oprócz pani Julianny z młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie swoją pasją dzieliły się też: Halina Danielczyk, Elżbieta Szykulska i Krystyna Świgoń. Wszystkie panie są członkiniami malarskiej sekcji UTW i brały udział we wrześniowym plenerze w Lubiniu w gminie Krzywiń. Efekty tego artystycznego wyjazdu można oglądać w Pasażu Kultury LGK. Wystawa czynna będzie do 10 grudnia. Serdecznie zapraszamy. Jak piękną przygodą jest malowanie i że na przygody nigdy nie jest za późno, ale nie warto z nimi czekać  - młodzi ludzie dowiedzieli się w środę od pań, które malować zaczęły na emeryturze. 

- Emerytura nie jest wesoła - mówiła Elżbieta Szykulska (w sekcji od 2007 roku). - Nie chciałam już tylko czekać na męża z kapciami. Poszłam na pierwsze zajęcia. Męża nie było w domu. Gdy wrócił pokazałam mu obrazek. O, czyli taki masz namalować? - pyta on. Nie, ja go właśnie namalowałam! 

- Nie wiem, czy wy zdajecie sobie sprawę, jaką rewolucję technologiczną  przeszło nasz epokolenie. Od liczydła - wiecie co to w ogóle jest? - do komputerów - mówiła pani Julianna. - I my staramy się ciągle dotrzymywać kroku! Ktoś z Was był na Lufie? To może się tam spotkaliśmy. Ja też tam tańczyłam!

Międzypokoleniowe spotkanie upłynęło na opowieściach o pierwszych sukcesach artystycznych malarek, o tym, czego ich nauczyła sztuka i co im daje, a nade wszystko o tym, że w życiu ważne jest by ciągle się rozwijać i, że nie wszystko da się kupić, ani nie wszystko sprowadza się li tylko do tego, co materialne.

- Nigdy nie jest za późno na naukę - przekonywały panie i namawiały młodych ludzi do otwartości na świat, i by nigdy nie tracić dziecięcego zachwytu. - Spójrzcie na chmury! Są zachwycające! Okryłyśmy to dopiero, gdy zaczęłyśmy je malować. 

(Al)

Fot. Alicja Muenzberg-Czubała