Aktualności Dodano: 15 kwietnia 2024

Historia jednego, wspaniałego człowieka

Data rozpoczęcia: 2024-04-15
Data zakonczenia:

Wykładem, projekcją filmu dokumentalnego ,,Wybraniec bogów’’ o wybitnym  matematyku Józefie Marcinkiewiczu i dwoma wystawami już w piątek, 12 kwietnia, uczciliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni  Katyńskiej. - Ta zbrodnia zasadniczo nigdy nie miała wyjść na jaw - mówił  Witold Sobócki z Biura Edukacji Narodowej z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. 

W projekcji i wprowadzeniu doń przygotowanym przez Witolda Sobóckiego udział wzięły trzy klasy ponadpodstawowe i kilkoro czytelników. 

- Zbrodnia katyńska jest wyjątkowa - zaczął Sobócki. - Było to ludobójstwo, bo wymordowano określoną część narodu, była to jednocześnie zbrodnia wojenna, ponieważ wymordowano jeńców wojennych, a przypomnę, że konwencja haska przewidywała, że maksymalna kara dla jeńca wojennego to areszt do 30 dni. I była to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, ponieważ ofiary były uśmiercone bez procesu - na podstawie decyzji politycznej.

Opowieść potoczyła się przez pakt Ribbentrop-Mołotow, napaść na Polskę, planowe morderstwa (średnio po 150 osób dziennie), próby tuszowania zbrodni, ujawnienie jej przez Niemców (13 kwietnia 1943) i wieloletnią zmowę milczenia.

- Dalej nie wiemy wszystkiego o tej zbrodni. Dalej nie znamy nazwisk wszystkich ofiar, szczególnie tych zamordowanych po białoruskiej stronie - opowiadał Sobócki. - Rosyjskie śledztwo zakończyło się w 2004 roku, ale do dziś nie otrzymaliśmy całości dokumentów z nim związanych. A dlaczego musimy wyjaśnić to wszystko? Zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne nigdy się nie przedawniają. Niepamięć zwalnia z odpowiedzialności i daje poczucie bezkarności kolejnym pokoleniom. Zbrodniarzy trzeba ukarać, by ta historia się nie powtórzyła.  Pełnometrażowy dokument  pt. ,,Wybraniec Bogów’’ o losach wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza opowiada o historii, ale i uświadamia stratę. W zbrodni katyńskiej wymordowano 22 tysiące osób. Intelektualną elitę narodu. Kto wie, jak wyglądałby świat, gdyby tylko pozwolono im żyć… 

W Leszczyńskiej Galerii Książki z okazji święta otwarto też dwie wystawy: multimedialną w Pasażu kultury pt ,,Wielkopolanie w dołach śmierci’’ oraz na sztalugach na II piętrze LGK ,,Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit’’. Obie czynne będą do 15 kwietnia. 

(Al)