Integracja poprzez kulturę
Data rozpoczęcia: 2022-07-14
Data zakonczenia:
Leszno zamieszkuje już kilka tysięcy obywateli Ukrainy. Jako instytucja postawiliśmy sobie za cel integrację naszych narodów poprzez kulturę.
W związku z tym do wachlarza naszych działań wprowadziliśmy szereg zajęć mających sprostać temu zadaniu. Od wielu miesięcy w bibliotece, kilka razy w tygodniu prowadzone są zajęcia nauki języka polskiego dla obcokrajowców. W filii nr 2 przy Alejach Jana Pawła II utworzyliśmy dział z książkami ukraińskimi. Prowadzimy warsztaty międzykulturowe dla dzieci oraz organizujemy pokazy filmowe. Stworzyliśmy również miejsca pracy dla obywateli Ukrainy. Naszym najnowszym działaniem na rzecz integracji jest podjęcie współpracy z Domem Ukraińskim, który w Bibliotece Głównej będzie miał swoją siedzibę.
W ramach jego działań od przyszłego tygodnia zapraszamy do Englisch Speaking Club, czyli na lekcje języka angielskiego dla osób, które porozumiewają się nim przynajmniej na poziomie podstawowym. Na pierwsze zajęcia nie obowiązują zapisy. Udział w lekcjach jest bezpłatny. Zapraszamy w każdy czwartek o godz. 13:00 do salki NGO w Bibliotece Głównej przy pl. Metziga 25.
Dom Ukraiński został stworzony przez grupę inicjatywną Ukraińców w ramach WAPP Support Project i we współpracy z Fundacją Prodeste i MOPR w Lesznie. Jego celem jest zjednoczenie społeczności ukraińskiej dla samopomocy, bezpłatnej pomocy psychologicznej oraz realizacji (dla wspólnego dobra) inicjatyw społecznych w Lesznie.
O kolejnych aktywnościach Domu Ukraińskiego poinformujemy już niebawem.
ENGLISH SPEAKING CLUB
on Thursday at 1 p.m.
Запрошуємо усіх, хто володіє щонайменше БАЗОВИМ рівнем англійської мови. Заняття безкоштовне. Тривалість – 1,5 години.
Phone number: 571 405 035
Заняття проводить волонтер Українського Дому з досвідом живого перекладу в рамках міжнародних конференцій.
Запис на заняття поки що не обов'язковий. Але учасники мають володіти щонайменше БАЗОВИМ рівнем англійської мови, достатнім для спілкування.
Заняття проходять щотижня по чертвергах.
Magdalena Woźna