Publikacje Wydawnictwa MBP

Egzekucja 21 października 1939 r.

Egzekucja 21 października 1939 r.

Dzień 21 września 1939 roku jest dniem szczególnie ważnym w pamięci mieszkańców Leszna. W tym to dniu, Niemiecki okupant, po niesprawiedliwym procesie rozstrzelał pod murami aresztu 20 mieszkańców miasta. Ten haniebny czyn miał charakter ludobójstwa, którego ofiarami byli Polacy uznani przez Niemców za „szczególnie niebezpiecznych” dla III Rzeszy.
Tajna Siódemka. Harcerska konspiracja w Lesznie

Tajna Siódemka. Harcerska konspiracja w Lesznie

„Czarna Siódemka” to potoczna nazwa 7. Drużyny Harcerskiej utworzonej pod patronatem Rodziny Kolejowej. Powstała ona w połowie lat 30. XX wieku, a nazwę zaczerpnęła od koloru chust używanych przez harcerzy. Jej członkowie rekrutowali się ze środowisk związanych z koleją. Publikacja przedstawia historię młodych ludzi, którzy wychowani w duchu patriotycznych wartości, stanęli do walki o Polskę. Kilku z nich zapłaciło za to najwyższą cenę.
NSZZ

NSZZ "Solidarność" w Regionie Leszczyńskim 1980-2020

Album jest wspólnym dziełem Solidarności Leszczyńskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Fotografie, grafiki, opisy historii wydarzeń, których zebrania podjął się prof. Waldemar Handke, przedstawiają 40 lat pracy Związku NSZZ "Solidarność" w Regionie Leszczyńskim. Prezentują one wydarzenia oraz twarze wielu Członków Związku. Tych będących w nim na chwilę i tych, którzy sierpniowego ducha Związku noszą w sobie do dziś.
Droga do asklepiejonu

Droga do asklepiejonu

Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która trafiła do rąk czytelników, jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu. To książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.
Jadwiga Wiktoria Mondelska. Zasłużony pedagog i dyrektor szkoły

Jadwiga Wiktoria Mondelska. Zasłużony pedagog i dyrektor szkoły

Książka wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie to kolejna interesująca publikacja spod pióra Stanisława Jędrasia – doktora nauk geograficznych, długoletniego nauczyciela, wychowawcy wielu pokoleń leszczynian, byłego wicedyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych, autora i współautora kilkuset publikacji dotyczących regionu leszczyńskiego. Tekst z pewnością przyczyni się do pogłębienia wiedzy o szkolnictwie międzywojennego Leszna.
Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia leszczyńskich Sybiraków

Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia leszczyńskich Sybiraków

Inicjatorką serii jest Janina Tonicka, przewodnicząca Związku Sybiraków w Lesznie. Zeszyty zawierają wspomnienia osób, które przeżyły zsyłkę na Syberię.
Tak powstało Leszno

Tak powstało Leszno

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie wydała książkę dla dzieci, która przybliża im historię miasta. Jej autorem jest Agnieszka Glapiak, dziennikarka, autorka reportaży i programów publicystycznych, która w fabułę wplotła ważne informacje dotyczące początków Leszna. Całość została wydana formie kilkustronicowej książeczki z okazji 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy.
Szkoła życia: Mieczysław Opatrny 1893-1939

Szkoła życia: Mieczysław Opatrny 1893-1939

Autor przybliża losy jednego z najważniejszych działaczy międzywojennego Leszna – Mieczysława Opatrnego, doktora prawa, adwokata, działacza wielu organizacji, popularyzatora wiedzy, historyka i publicysty, a także burmistrza, który wywarł ogromny wpływ na życie Leszna. Bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych postaci tego okresu. Zmarł tragiczną śmiercią w 1939 r.
Tańczę Derwiszem

Tańczę Derwiszem

Szósty tomik poetycki Sabiny Klak tworzy blisko 40 utworów, dopełnionych świetnymi zdjęciami autorstwa Andrzeja Przewoźnego. Tytuł zbioru nawiązuje do ekstatycznego tańca wirujących derwiszy, którzy poprzez transowy ruch wokół własnej osi, dążą do przekroczenia granicy między światami i zjednoczenia z absolutem.
Duchowieństwo katolickie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na obszarze Regencji Poznańskiej. Portr

Duchowieństwo katolickie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na obszarze Regencji Poznańskiej. Portr

Publikacja autorstwa Mariana Langnera, która ukazała się w związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jej autor, leszczyński regionalista i historyk, swoje badania ograniczył jedynie do Regencji Poznańskiej. Książkę nazwał portretem zbiorowym.
Kresowianie za oceanem. Wspomnienia

Kresowianie za oceanem. Wspomnienia

Tę książkę trzeba przeczytać, aby zrozumieć tęsknotę Polaków, którzy zostali wygnani ze swojej małej ojczyzny, a następnie poszli na tułaczkę po świecie, kiedy pakt trzech mocarstw rozdarł i zniewolił oddając w ręce komunistów Rzeczpospolitą po II Wojnie Światowej.
Pojednanie z ciszą

Pojednanie z ciszą

„Pojednanie z ciszą” to tytuł najnowszego tomiku leszczyńskiego poety Ryszarda Biberstajna. Zbiór tworzą niezwykle refleksyjne utwory o życiu, relacjach międzyludzkich, wartościach, ale i dylematach, z jakimi człowiek zmaga się każdego dnia.
Pulsująca obecność. Biblioteki publiczne w dziejach Leszna 1920-2014

Pulsująca obecność. Biblioteki publiczne w dziejach Leszna 1920-2014

Monografia dr Janiny Małgorzaty Halec posiada bogatą obudowę dotyczącą Leszna dawnego i współczesnego, zwłaszcza w dziedzinie kultury książki. Autorka wykazała doskonałe opanowanie warsztatu badawczego i dokumentacji źródłowej.
Dowódca Grupy

Dowódca Grupy "Leszno": Ppłk dr Bernard Śliwiński 1883-1941

Pierwsza wydana drukiem biografia Bernarda Śliwińskiego, urodzonego w Poniecu prawnika, który w czasie powstania wielkopolskiego był dowódcą frontu południowo-zachodniego, określanego mianem Grupa „Leszno”. Autorem książki jest wybitny znawca problematyki czasów powstania wielkopolskiego 1918-1919 prof. Bogusław Polak. W publikacji znalazły się liczne zdjęcia i reprodukcje dokumentów. Jest też obszerna bibliografia oraz indeks.
Ze szkoły Romana Dmowskiego: Adam Misiak 1900-1967

Ze szkoły Romana Dmowskiego: Adam Misiak 1900-1967

Jedną z niezwykle ważnych postaci nie tylko dla lokalnej historii regionu, ale i dla całej Polski był bohater niniejszej publikacji Adam Misiak. Autor podjął się zadania rekonstrukcji jego życiorysu, na podstawie wielu źródeł historycznych.
Orzeł Biały wzlata wzwyż: Jerzy Gronowski 1908-1992

Orzeł Biały wzlata wzwyż: Jerzy Gronowski 1908-1992

„Rzecz charakterystyczna, że wojsko sprawami politycznymi się nie zajmowało, wojsko było apolityczne. Mimo, że ja byłem politycznie bardzo zaangażowany aż po szyję, gdy wkładałem mundur, kończyła się polityka”.