Aktualności Dodano: 07 czerwca 2023

Jak nie czytam, jak czytam!

Data rozpoczęcia: 2023-06-07
Data zakonczenia:

Kilkadziesiąt osób udało nam się w środę, 7 czerwca, zaprosić do bibliotecznej strefy chill out. „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – napisał Cyceron. Jak tu się z mędrcem nie zgodzić? To był nasz udział w akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam’’.

Tego dnia w całej Polsce w setkach miejsc cieszyliśmy się z czytania. Tak po prostu! Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie przyłączyła się do akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam’’ i specjalnie na ten dzień stworzyliśmy w patio Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) strefę relaksu. Drzewa szum, ptaków śpiew i do tego słońce, leżaki i prawie dwieście tysięcy woluminów z naszych zasobów do wyboru. Czego można chcieć więcej?  W strefie tej przysiadali dzisiejsi uczestnicy warsztatów językowych i artystycznych oraz osoby odwiedzające Galerię. Starsi czytali sami, a najmłodszym - przedszkolakom - czytaliśmy. Wyjątkowo też na zewnątrz odbyły się tego dnia warsztaty artystyczne dla dzieci. Gdy dzieci malowały przy śpiewie ptaków obłędnie pachnące piwonie, mamy relaksowały się w leżakach.

Starożytny mędrzec miał rację. Do szczęścia potrzeba ogrodu i biblioteki. Strefa chill out pewnie jeszcze wróci. Za bardzo ją polubiliśmy. Wszystkich czytelników zapraszamy po nasze książki i zachęcamy do relaksu przy lekturze we wszystkich możliwych do odwiedzenia ogrodach. 

Przypomnijmy, do czytania zachęcał nie tylko Cyceron, ale między innymi i Kartezjusz (Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów), Karol Ludwik Monteskiusz (Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera) czy Tadeusz Kościuszko - Czytajmy i uczmy się, chciejmy tylko, a będziemy wolnymi. 

Czekamy na Was w Bibliotece każdego dnia od godz. 9.00 do 19.00. 

Alicja Muenzberg-Czubała