Aktualności Dodano: 18 Października 2023

„Niewidzialny Front” i „Walka o Oddech” w rozmowie z Tomaszem Rezydentem

Data rozpoczęcia: 2023-10-18 17:00
Data zakonczenia: 2023-10-18 18:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Anatomia Literatury", w którym łączymy literaturę z medycyną! Tym razem naszym gościem będzie Tomasz Rezydent - lekarz, autor porywających reportaży „Niewidzialny Front" i „Walka o Oddech". Czekamy na Państwa 18 października 2023 r., o godz. 17:00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Tomasz Rezydent - lekarz, mąż i ojciec. Ukończył studia lekarskie w 2017 roku. Od zawsze interesowały go literatura, biologia molekularna, kosmos i fizyka kwantowa. Aktywnie porusza tematy medyczne w mediach społecznościowych, obecnie kończy specjalizację z chorób wewnętrznych. Jest autorem dwóch reportaży medycznych opisujących pandemię covid-19 w jednym ze szpitali na Dolnym Śląsku.

Debiutował reportażem „Niewidzialny Front", gdzie w obrazowy sposób opisywał początki pandemii i niewydolność polskiego systemu ochrony zdrowia. Autor pokazuje mechanizm strachu, niepewności oraz brutalną rzeczywistość selekcji chorych i pierwszych hospitalizacji dodatnich pacjentów. W drugim reportażu pt. „Walka o Oddech" przenosi się z izby zakaźnej do jednego z "najcięższych" oddziałów covid-19 w Polsce. Wciąga czytelnika w trudny i bezlitosny świat walki o życie, uchyla rąbka lekarskiej tajemnicy, wpuszczając czytającego do swojej głowy i pozwalając mu zobaczyć, usłyszeć i poczuć to, co wówczas się działo.

Wszystkie wydarzenia są oparte na faktach, spisywanych „na gorąco" co sprawia, że relacja pełna jest barwnych szczegółów i emocji. To publikacje, w których autor stara się w sposób bezstronny pokazać realia wówczas panujące. To zderzenie trzech światów: szpitalnego pełnego ludzkich tragedii, medialnej propagandy oraz życia rodzinnego medyka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.