Poetów nagle przybyło…
Data rozpoczęcia: 2024-02-26
Data zakonczenia:
W niedzielne popołudnie (25 lutego 2024) w Bibliotece Ratuszowej utknęliśmy w chmurach. Tomasz Biberstajn porwał nas nokturnami Chopina i utworami Paderewskiego, Mendelssohna, Beethovena… a Ryszard wystawił na próbę poezji. - Magiczne, dziękujemy - powtarzali licznie przybyli goście.
Biblioteka Ratuszowa wypełniła się brzegi. Na każdym bibliotecznym stoliku - program recitalu Tomasza Biberstajna, a w kawiarence oprócz kawy i szarlotki kupowało się tego wieczoru - najnowszy tomik wierszy Ryszarda Biberstajna ,,Sen Ikara’’.
- Przygoda z Ryszardem jest niesamowita i nigdy się nie kończy - stwierdził otwierając spotkanie Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP.
I zaczęło się… Tomasz Biberstajn wprowadził nas w liryczny nastrój Chopinem. Recital otwarł Nokturn cis-moll op. pośmiertne. Potem były: Nocturn Es-dur op. 9 nr 2, i dwa walce - cis-moll op. 64 nr 2 i h-moll op.69 nr 2.
- to przede wszystkim koncert - zastrzegał Ryszard Biberstajn. - Ja wprosiłem się z prezentacją mojej nowej książki. Żeby to podkreślić, ubrałem się, jak na koncert - w muszkę i tak dalej. Nie chodzę tak na co dzień i na spotkania poetyckie, też nie. Ale to po to, żebyśmy mieli poczucie, że jesteśmy przede wszystkim na koncercie i ja też jestem tu niejako gościem i to takim, który wszedł tu brutalnie, żeby zaistnieć.
Zaistniał. I to wyraziście. Wierszem i opowieścią przełamywał stereotypy myślenia o Ikarze, o podcinaniu skrzydeł, o Judaszu.
- Pisanie jest dla mnie próbą radzenia sobie z chaosem, bezradnością, niemocą… - mówił między innymi. Tu przywołał wiersze z czasów pandemii i niezwykle poruszający pożegnalny: ,,Matka powraca’’ z 14 czerwca 2020 roku.
- Tego dnia dowiedziałem się, że stan jest krytyczny. Następnego dnia to się stało…
Poezją i słowem czarowano na zmianę z muzyką. Tomasz Biberstajn miał w sumie cztery wejścia. Popołudnie zdominował Chopin, ale w trzecim występie pojawił się i Beethowen (Sonata księżycowa) i Mendellsohn i powiało energiczną ,,Andaluzą'' Enrique Grandos, a w czwartym występie Biberstajn Junior raczył nas twórczością Paderewskiego i Ericka Satie.
- Tak, jak zwykle mówię bez dna, to teraz mam bezdech… Naprawdę. Chyba wszyscy tak to czujemy. Dziękuję - mówiła jedna z obecnych na spotkaniu osób. Podziękowań było dużo. Bisów też.
,,...Nasze głowy toną w chmurach
i powiedzą, że poetów nagle przybyło…’’ - napisał w tytułowym wierszu Biberstajn.
Przybyło. Byliśmy w chmurach…
Alicja Muenzberg-Czubała
Tomasz Biberstajn – urodził się w 1985 r. we Wrocławiu. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II w Lesznie i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Jest laureatem kilku krajowych konkursów pianistycznych. Uczestniczy w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem znanych pianistów.
Pracuje w charakterze nauczyciela fortepianu i akompaniatora w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie.
Ryszard Biberstajn urodził się w 1957 r. w Śmiglu. Jest autorem trzynastu książek poetyckich i prozatorskich, m.in.: Język porozumienia – poezje (1988), Zwykłe porządki rzeczy – poezje (1991), Smutna radość – poezje (1997), Zielone cukierki – opowiadania (1998), Profil w kamieniu – poezje (1999), Minutę niżej – poezje (2001), Trzy rzeki – opowiadania (2003), Słychać tylko szept – poezje (2008, nominowana do nagrody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu za najlepszą książkę poetycką roku) i wraz z żoną Eleonorą „Zadanie domowe” – poezje (2011). Za ten tom oboje autorzy otrzymali Nagrodę im. Witolda Hulewicza, Pojednanie z ciszą (2019). Zajmuje się także krytyką literacką. Jest autorem tekstów do widowisk muzycznych: Oratorium leszczyńskie (komp. Zbigniew Kozub, prawykonanie w 1997 r.) i Leszczyńska wieża Babel (komp. Marcin Herman, prawykonanie w 2008 r.). Ostatnio ukazał się kolejny zbiór wierszy Sen Ikara (Poznań 2023).
Jego wiersze były tłumaczone na kilka języków europejskich.
Jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Związku Literatów Polskich i wiceprezesem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.