Aktualności Dodano: 25 Lutego 2024

Recital Tomasza Biberstajna i ,,Sen Ikara’’ Ryszarda Biberstajna

Data rozpoczęcia: 2024-02-25
Data zakonczenia: 2024-02-25

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka serdecznie zaprasza do Biblioteki Ratuszowej na 25 lutego br. godz. 16.00 na recital pianistyczny Tomasza Biberstajna połączony z premierą książki Ryszarda Biberstajna ,,Sen Ikara''. Wstęp wolny. 

Zapowiada się liryczne popołudnie. W programie recitalu utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Felixa Mendelssohna Bartholdiego, Ludviga van Beethovena, Enrique Granadosa, Erika Satie.

Najnowszy tomik Ryszarda Biberstajna przynosi wiersze będące interesującą refleksją nad współczesnością, nad światem wokół i ludzką kondycją. Znajdziemy tu m.in. teksty należące do dwóch cykli: „Według Judasza” oraz „Bez”. Wierszom towarzyszą znakomite grafiki, których autorem jest Leszek Frey-Witkowski. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Miejskie „Posnania”.

Tomasz Biberstajn – urodził się w 1985 r. we Wrocławiu. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II w Lesznie i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Jest laureatem kilku krajowych konkursów pianistycznych. Uczestniczy w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem znanych pianistów.

Pracuje w charakterze nauczyciela fortepianu i akompaniatora w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie.


Ryszard Biberstajn
urodził się w 1957 r. w Śmiglu. Jest autorem trzynastu książek poetyckich i prozatorskich, m.in.: Język porozumienia – poezje (1988), Zwykłe porządki rzeczy – poezje (1991), Smutna radość – poezje (1997), Zielone cukierki – opowiadania (1998), Profil w kamieniu – poezje (1999), Minutę niżej – poezje (2001), Trzy rzeki – opowiadania (2003), Słychać tylko szept – poezje (2008, nominowana do nagrody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu za najlepszą książkę poetycką roku) i wraz z żoną Eleonorą „Zadanie domowe” – poezje (2011). Za ten tom oboje autorzy otrzymali Nagrodę im. Witolda Hulewicza, Pojednanie z ciszą (2019). Zajmuje się także krytyką literacką. Jest autorem tekstów do widowisk muzycznych: Oratorium leszczyńskie (komp. Zbigniew Kozub, prawykonanie w 1997 r.) i Leszczyńska wieża Babel (komp. Marcin Herman, prawykonanie w 2008 r.). Ostatnio ukazał się kolejny zbiór wierszy Sen Ikara (Poznań 2023).

Jego wiersze były tłumaczone na kilka języków europejskich.

Jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Związku Literatów Polskich i wiceprezesem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.