Aktualności Dodano: 28 czerwca 2024

Rozstrzelana nadzieja

Data rozpoczęcia: 2024-06-28
Data zakonczenia:

Dziś, 28 czerwca, Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956, czyli pierwszego buntu ludu przeciwko władzy ludowej. Wołano: chcemy chleba, a potem: precz z czerwoną burżuazją. Władza posłała na robotników czołgi. 

We wtorek, 68 lat temu, na ulice Poznania wyszło ponad sto tysięcy ludzi. Stanęli na ulicy św. Marcina i pod dawnym zamkiem cesarskim, gdzie miało swoją siedzibę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. „Żądamy podwyżki płac”, „Chcemy żyć jak ludzie”, „Chcemy chleba”, „Precz z normami”, „Jesteśmy głodni” - napisali na transparentach. Chcieli rozmawiać z premierem Józefem Cyrankiewiczem. Czuli się oszukani. Władza nie wywiązała się z obietnic. Nikt jednak nie przyjechał. Już o 9:00 był plan z posłaniem na tłum wojska. Tłum tymczasem stawał się coraz bardziej gniewny. Hasła zaczęły się radykalizować: „My chcemy wolności”, ,,Precz z wyzyskiem świata pracy”, „Precz z czerwoną burżuazją”, „Precz z bolszewizmem”, „Precz z komunistami”, „Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ” by wreszcie: „Precz z Ruskami, Żądamy prawdziwie wolnej Polski”. 

,,Każdemu, kto podniesie rękę na władzę, władza tę rękę odrąbie!’’ - grzmiał premier Cyrankiewicz w radio.

Miasto zostało odcięte od świata a po południu na jego ulice wtłoczono prawie 10 tysięcy żołnierzy, 359 czołgów, działa przeciwlotnicze, oddział pancernych, motocykle, samochody, transportery opancerzone. Nie stały bezczynnie. W kilka godzin zużyły 180 tys. sztuk amunicji. Zginęło około 60-90 osób, a setki raniono. Strajkujący też nie byli bierni. Zdobyli kilka czołgów. Krwawo stłumiony strajk komuniści nazywali potem ,,wypadkami czerwcowymi’’, a dziś przez niektórych historyków określany jest mianem - powstania. 

Gorąco zapraszamy po książki o tym pamiętnym dniu i kolejnych po nim. Polecamy zaglądać na stronę MBP, gdzie znajduje się katalog, a w nim - tuż pod nowościami - prezentujemy galerie tematyczne. Dziś polecamy tam właśnie książki o pamiętnym czerwcu sprzed 68 lat: 

https://www.leszno-mbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=repl&plnk=tem__Pami%C4%99ci+Pozna%C5%84skiego+Czerwca+1956&sort=bydate

Zapraszamy. 

(Al)

Zdjęcia z czerwca 1956 - z albumu ,,Rozstrzelana nadzieja''