Aktualności Dodano: 20 stycznia 2024

To, czego inni nie widzą

Data rozpoczęcia: 2024-01-20
Data zakonczenia:

W piątek, 19 stycznia, w Galerii Dworcowej otwarto autorską wystawę fotograficzną Grażyny Biernaczyk z Sekcji fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. - To jest Wasze miejsce - powiedział do licznie zebranych studentów prezydent Łukasz Borowiak, a chwilę później obdarował artystkę bukietem kwiatów gratulując świetnych zdjęć. 

To czarta już prezentacja dzieł słuchaczy Sekcji fotograficznej UTW w bibliotecznej galerii na Dworcu PKP w Lesznie. Nosi tytuł ,,Urokliwa makrofotografia’’. Piątkowy wernisaż, jak wszystkie uniwersyteckie, był bardzo uroczysty i zgromadził kilkudziesięciu przyjaciół fotografki. 

Grażyna Biernaczyk zajęła się fotografią raptem pięć lat temu. Słuchaczką UTW jest jednak od lat 11. 

- Zaczęłam od sekcji języka francuskiego - opowiedziała nam bohaterka dnia. - Moja córka mieszka we Francji i chciałam rozumieć język moich wnuków. Teraz oni pomagają mi we francuskim, a ja wspieram ich naukę polskiego. I to na lekcjach francuskiego poznałam cudowne koleżanki, które namawiały mnie, bym zapisała się do ich sekcji fotograficznej. I się zapisałam…

Pani Grażyna okazała się bardzo pilną uczennicą. Aparat zabiera ze sobą niemal wszędzie. 

- Pasjonuje mnie dziś fotografowanie tego, czego większość ludzi nie zauważa - uśmiecha się skromnie. 

Na jej zdjęciach widzimy więc kwiaty, kamienie, pustą muszelkę o pięknej fakturze, górską ścieżkę, oczko wodne… To, czego uroda tak łatwo nam często umyka. Jedno, czego tam nie ma w ogóle, to ludzie i jakiekolwiek po nich ślady. Tych za to bardzo wielu obok Grażyny Biernaczyk. Studentka fotografii i francuskiego jest też aktywnym członkiem sekcji pływackiej (ma na koncie podium w Olimpiadzie seniorów), sekcji aerobiku i jogi. Aktywnie uprawia też turystykę i działa w sekcji tańca. Ostatnio - czego bardzo żałuje - nie uczestniczy w zajęciach sekcji grafiki komputerowej. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Czynna jest w godzinach otwarcia dworcowego punktu bibliotecznego. 


Alicja Muenzberg-Czubała