Aktualności Dodano: 16 Marca 2024

Barokowej Rydzyny Przypadki

Data rozpoczęcia: 2024-03-16
Data zakonczenia:

W sobotę, 16 marca, Biblioteka Ratuszowa wypełniła się gośćmi po brzegi! A to wszystko za sprawą promocji książki „Barokowej Rydzyny przypadki” Macieja Urbana - Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lesznie i mieszkańca Rydzyny, wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.

Wydarzenie poprowadził Rafał Kotomski - leszczyński pisarz, dziennikarz i rysownik. „Barokowej Rydzyny przypadki” to książka o najważniejszych zabytkach miasta, zawierająca przepiękne zdjęcia starych budowli jak również plany techniczne (niektóre z nich ukazały się po raz pierwszy publicznie). Biblioteczną publikację wydano w przepięknej oprawie graficznej, którą aż chce się oglądać, i która kusi do zagłębenia się w lekturze. „Barokowej Rydzyny przypadki” oprócz bardzo szczegółowych opisów zabytków i ich historii zawiera również anegdoty i opowieści z dziejów Rydzyny. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wszystkie miejsca zostały zajęte, a goście wsłuchiwali sie w opowieści Macieja Urbana. Spotkanie zwieńczył koncert zespołu Łobos Jazz Trio na czele z Piotrem Łobosem – wspaniałym pianistą, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. I jazzowo też było! Oprócz pianina, mogliśmy wysłuchać kontrabasu i perkusji we wspaniałej harmonii jazzowych melodii.

Jeśli ominęło was to wydarzenie, nic straconego! Zapraszamy 24 marca 2024 r. (niedziela), o godz. 16:00 na promocję książki w Zamku w Rydzynie w sali Cztery Pory Roku. Wstęp wolny. 

Książkę Macieja Urbana „Barokowej Rydzyny przypadki” można zakupić w Leszczyńskiej Galerii Ksiązki (pl. Jana Metziga 25) w cenie 50zł.

Maciej Urban (ur. 1971 w Kościanie) – historyk i konserwator zabytków, wcześniej także nauczyciel historii oraz dziennikarz radiowy BCB w angielskim Bradford. W 2009 roku rozpoczął pracę w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegaturze w Lesznie, gdzie zajmował się archiwum oraz inwentaryzacją i rejestrem zabytków. Od 2016 roku zatrudniony w Urzędzie Miasta Leszna na stanowisku miejskiego konserwatora zabytków.

Rodzinnie związany z Lesznem, od 2011 roku mieszka w Rydzynie. Jego artykuły publikowane były w „Wielkopolskim Biuletynie Konserwatorskim” i książkach Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań oraz Rycerze - szlachta – ziemianie. Szlachetnie urodzeni na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim.

 

Julia Józefiak