Aktualności Dodano: 11 stycznia 2024

Cynowa rocznica Sekcji literackiej UTW

Data rozpoczęcia: 2024-01-11
Data zakonczenia:

W środę, 10 stycznia, w Sali NGO Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) świętowano 10 lat działalności Sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. - To co robicie, jest w zasadzie bezcenne - stwierdził Aleksander Świgoń, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia UTWU. Jubilaci ocalili od zapomnienia spory kawałek historii miasta. 

Niemal każde spotkanie sekcji otwiera utarty - jak twierdzą literaci UTW - zwrot: a pamiętacie? Tak członkowie sekcji zaczynają snuć swoje opowieści. Z czasem z tych wspomnień składane są publikacje. W dziesięć lat powstało ich dziewięć. Każda inna, każda wyjątkowa i każda pełna wspomnień, które już dziś są jak skarb, a za kilkadziesiąt lat tylko nabiorą wartości. 

- Chciałem Wam w imieniu zarządu i w imieniu całej społeczności podziękować za wasz olbrzymi wkład pracy - jak to mówicie: by ocalić od zapomnienia - powiedział między innymi wiceprezes Świgoń.

Sekcję tworzy dziś 10 osób: prowadząca Ewa, Iwona (współprowadząca), Wiesława (starosta sekcji), Iza, Marysia, Joasia, dwie Krysie, Basia, Teresa i Marek. Wydali razem 8 biuletynów ze 105 opracowaniami autorstwa w sumie 16 osób. Dziewiąta publikacja, rocznicowa, trafiła właśnie w środę w ręce członków i licznych gości świętującej sekcji. Teksty opatrzono 111 zdjęciami i za swoje materiały autorzy publikacji otrzymali aż 11 nagród i wyróżnień w konkursach na szczeblu miejskim, wojewódzkim a nawet ogólnopolskim. Dekada działalności świadczy o sile tej kompanii. W małżeństwie - to cynowe gody. Cyna jest w tym wypadku symbolem siły, nieprzemijalności oraz jedności związku, który przetrwał próbę czasu. Gratulujemy i dołączamy się do życzeń wielu przemawiających tego dnia gości:  piszcie! Chcemy więcej! 

(Al)