Aktualności Dodano: 24 kwietnia 2023

Inauguracja Leszczyńskiej Galerii Książki

Data rozpoczęcia: 2023-04-24
Data zakonczenia:

- Chciałbym, abyście państwo rozejrzeli się wokół i zobaczyli, jak wyglądają spełnione marzenia. Tak właśnie marzyliśmy… - powiedział Andrzej Kuźmiński, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie na inauguracji Leszczyńskiej Galerii Książki przy pl. Jana Metziga 25. W sobotę, 22 kwietnia, przed południem gościliśmy ponad stu gości, bez których tego obiektu by nie było, a po południu setki czytelników. Otwarcie uświetnił dr Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Leszczyńską Galerią Książki nazwaliśmy nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nazywa się Leszczyńska, ponieważ zależy nam, by mieszkańcy utożsamiali się z tym miejscem, spędzali w nim swój wolny czas, rozwijali swoje pasje, inspirowali siebie i innych oraz działali na rzecz lokalnej społeczności. Galeria, ponieważ "handlujemy tu kulturą", nawet w niedzielę (LGK jest czynna siedem dni w tygodniu! od godz. 9.00 do 19.00). Dlaczego w nazwie jest książka, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. 

Dla czytelników LGK jest dostępna już od 25 czerwca ubiegłego roku. Oficjalnie jednak nigdy jej nie otwarliśmy. 

- Nie ukrywam, że czekałem na to zaproszenie, bo to jedno z ważniejszych wydarzeń, jeśli chodzi o instytucje kultury w Wielkopolsce - powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i jeden z ojców projektu rewitalizacji leszczyńskiej starówki i biblioteki. To dzięki jego i Prezydenta Leszna, Łukasza Borowiaka, determinacji pomysł ten otrzymał ogromne wsparcie z funduszy Unii Europejskiej. 

- Od czasu otwarcia, czyli od 25 czerwca ubiegłego roku. Wypożyczono 150 tysięcy książek, ale to co wprawia w zupełne osłupienie: tu się odbyło od tego czasu tysiąc dziesięć imprez i wydarzeń. W tych wydarzeniach, nie licząc wizyt w wypożyczalniach, wzięło udział ponad 50 tysięcy osób. To pokazuje, jak miastu potrzebna była ta inwestycja i jak nam potrzeba było tyle miejsca, byśmy mogli tyle osób ugościć. Tu muszę powiedzieć, że nie udałoby mi się to bez znakomitego zespołu - powiedział dyrektor Kuźmiński i tu powołał się i na tych, którzy mają ogromne doświadczenie i na tych, którzy wnoszą młodość i kreatywność. - Możemy mieć z takim zespołem kolejne marzenia… - dodał. 

- Szybko przeliczyłem, ta liczba wydarzeń, jaka miała tu miejsce w niecały rok, to trzy, cztery wydarzenia dziennie, włączając w to niedziele. Imponujący wynik! - mówił doktor Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków. Na potrzeby wizyty w Lesznie zliczył też ministerialne inwestycje w działalność kulturalną miasta w ostatnich latach i sięgnęły one prawie sześciu milionów złotych. - To efekt waszej skuteczności, bo dofinansowania są realizowane poprzez programy grantowe.  

W ramach prezentu przywiózł dwa kartony książek z osobistej biblioteki. 

- Przeczytane, albo przejrzane, albo które są dubletem. Takie naprawde od serca. I myślę, że znajdziecie wśród nich parę cymesów i będziecie się z nich cieszyć - zauważył.

Książkowych prezentów biblioteka otrzymała tego dnia bardzo dużo. Po przemówieniach, życzeniach i gratulacjach goście zwiedzali obiekt, udzielali wywiadów, wpisywali się do Księgi Pamiątkowej, a wreszcie wzięli udział w koncercie poznańskiego zespołu Główny Zawór Jazzu. Główny Zawór zagrał w Leszczyńskiej Galerii Książki  tego dnia jeszcze raz - wieczorem - dla mieszkańców Leszna. To było wielkie święto Leszczyńskiej Galerii Książki. 


W uroczystości inauguracyjnej Leszczyńskiej Galerii Książki wzięli udział: Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu i Generalny Konserwator Zabytków, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki, Marek Sowa, Radny Województwa Wielkopolskiego, który pojawił się w zastępstwie posła Jana Dziedziczaka, posłowie: Wiesław Szczepański, i Grzegorz Rusiecki, Senator Wojciech Ziemniak. Łukasz Borowiak Prezydent Leszna, Tomasz Malepszy, przewodniczący Rady Miejskiej Leszna, radni, przedstawiciele leszczyńskich instytucji i firm (też Damian Kenkel z firmy Werner Kenkel - mecenas Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2023 roku), dr Janina Małgorzata Halec - wieloletnia Dyrektor MBP Leszno, Kazimierz Grabiarz z  Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, Jan Krajewski Prezes Polskiego Związku Bibliotek, Małgorzata Grupińska-Bis - Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Katarzyna Kamińska - Dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Jitka Hladikova - Dyrektor Biblioteki w Havlickovym Brodzie, dyrektorzy bibliotek, goście z zaprzyjaźnionych bibliotek w Czechach i Węgrzech. 


Alicja Muenzberg-Czubała i Magdalena Woźna