Aktualności Dodano: 12 grudnia 2022

Jedyne takie miejsce w Polsce

Data rozpoczęcia: 2022-12-12
Data zakonczenia:

W sobotę 10 grudnia 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie Czytelni Muzycznej, czyli miejsca, w którym powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. W ramach tego wyjątkowego dla Miejskiej Biblioteki Publicznej wydarzenia odbyło się wiele imprez towarzyszących, których tematem przewodnim była oczywiście muzyka jazzowa, a także jej związki z literaturą oraz filmem.

Biblioteka Jazzu to innowacyjny na skalę kraju projekt, którego celem jest pozyskiwanie, gromadzenie i archiwizowanie zasobów kolekcjonerskich od osób prywatnych, a także we współpracy z instytucjami kultury w Polsce i Europie. Najważniejsze działy tworzonego zbioru to oczywiście wszelkie ślady obecności jazzu w historii kultury muzycznej ostatniego, co najmniej, półwiecza. Są to nie tylko tematyczne książki i płyty, ale także prasa jazzowa, dokumentacja wielu polskich festiwali jazzowych, koncertów, jazzowa fotografia i dokumentacja życia jazzowego w Polsce. Są to także archiwizowane multimedia w postaci nagranych wywiadów i filmów.

- Z naszego miasta nie pochodzą wielcy jazzowi muzycy, nie ma tu znanych festiwali, natomiast Leszno jest bogate w kolekcjonerów muzyki jazzowej. To miasto pasjonatów, którzy swoją wiedzę, doświadczenie i kolekcje postanowili przekazać na rzecz biblioteki. To dało zaczyn do powstania unikalnej w skali kraju, a może nawet Europy rodzaju działalności biblioteki, która polega na tym, że nie tylko gromadzimy zbiory i je udostępniamy. Stajemy się również miejscem, w którym jazz, ale także ogólnie muzyka popularna, zwłaszcza muzyka polska, znajdują odpowiednie miejsce. Jeden z największych polskich kolekcjonerów zapisał nam swoje zbiory w testamencie, by jego kolekcja nie przepadła i służyła innym. Jest wielu miłośników, którzy przekazują nam swoje zbiory. Otrzymujemy m.in. różnego rodzaju pamiątki, wycinki prasowe, zdjęcia, a nawet instrumenty muzyczne. Możemy pochwalić się, chociażby największą w Polsce kolekcją autografów polskich jazzmanów. Ta idea żyje już własnym życiem i bardzo mnie to cieszy - wyjaśnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Kuźmiński.

Wszystko zaczęło się 3 lata temu od Jerzego Reicha, który postanowił przekazać bibliotece swoją, tworzoną przez prawie 60 lat, kolekcję płyt winylowych, CD, książek i czasopism, które ukazują historię polskiego jazzu w różnych odsłonach. Następnie do grona darczyńców dołączył także kolejny pasjonat i kolekcjoner Adam Jagodziński. To właśnie ich nazwiska zostały wygrawerowane na pamiątkowej tablicy, która została przez nich odsłonięta podczas uroczystego otwarcia Czytelni Muzycznej.

Idea biblioteki jazzu to nie tylko gromadzone przedmioty, ale także projekty, które organizowane są przez bibliotekę od 3 lat. Obejmują one działania edukacyjne w formie wykładów i warsztatów, prezentacji i spotkań dotyczących historii jazzu w Polsce i na świecie. To także odbywające się cyklicznie koncerty jazzowe oraz wystawy w oparciu o zgromadzone zbiory. Nowa siedziba biblioteki jeszcze bardziej sprzyja tym przedsięwzięciom. Większa powierzchnia to większe możliwości, jeżeli chodzi o organizację wydarzeń, ale także gromadzenie zbiorów.

- Cieszy mnie, że wokół tego projektu jest mnóstwo osób, które go wspierają. Dzisiejszy dzień to forma podziękowania naszym darczyńcom za obdarzenie nas zaufaniem oraz za współpracę, której efekty możemy dzisiaj podziwiać - dodaje.

Wystawy, panele dyskusyjne, prelekcje, pokazy filmowe, koncert, Jam Session - sobota 10 grudnia wypełniona była po brzegi jazzem. Z wieży miejskiego Ratusza rozbrzmiał nawet specjalny hejnał, który dał znak mieszkańcom, że w mieście powstała Biblioteka Jazzu. Trębacz, którym był jeden z uczniów leszczyńskiej szkoły muzycznej, zagrał utwór „Swanee River”.

- Ten projekt to nowe spojrzenie na bibliotekę i coś, co nas wyróżnia. Chcę jednak zaznaczyć, że to nie jest odchodzenie od istoty tej instytucji, czyli od książek. Jazz ma bliższe relacje z literaturą i poezją, niż nam się wydaje… Udowadniamy to podczas realizowanych przez naszą bibliotekę projektów, chociażby takich jak Poezja Jazzu - podsumowuje dyrektor Andrzej Kuźmiński.

W najbliższych planach biblioteki jest uruchomienie strony internetowej, na której muzyka będzie dostępna w formie cyfrowej, a także zdigitalizowanie artykułów prasowych, książek i fotografii o tematyce jazzowej, które znajdą się w zbiorach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.

Magdalena Woźna
Fot. Andrzej Przewoźny.