Aktualności Dodano: 27 czerwca 2022

Książki i czytelnicy wrócili do biblioteki

Data rozpoczęcia: 2022-06-27

Nadeszła wyczekiwana chwila – zarówno dla pracowników MBP, jak i dla stęsknionych czytelników. 25 czerwca 2022 roku uruchomiliśmy Bibliotekę Główną w nowej lokalizacji.

Po tygodniach przenoszenia księgozbioru i przygotowywaniu placówki do funkcjonowania w trybie sprzed przeprowadzki, w końcu mogliśmy Was zaprosić i pokazać zachwycające (także według Was) wnętrza leszczyńskiej książnicy. Ten moment, gdy biblioteka zapełniła się czytelnikami - bezcenny. Dziękujemy, że odwiedziliście nas w sobotę tak licznie, a także za wiele ciepłych słów pod adresem naszej nowej siedziby.

- Duże wrażenie zrobiła na mnie ogromna przestrzeń. Jest przestronnie, jasno i bardzo nowocześnie. Wszystko jest skrupulatnie zaprojektowane i przemyślane. Na pewno będę tu wracać, ponieważ tu po prostu chce się być. I ten widok z dachu… Jestem zauroczona - mówiła podczas zwiedzania jedna z czytelniczek.

Wszyscy, którzy w sobotę 25 czerwca odwiedzili naszą nową siedzibę, mieli okazję nie tylko zajrzeć w jej wszystkie kąty, ale także skorzystać z innych przygotowanych przez nas atrakcji.

W głównym holu na parterze udostępniliśmy wystawę fotografii pt. “Przeżyliśmy ze sobą tyle lat…”, prezentującą zdjęcia z lat 1978─1981. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, ponieważ odnajdowali na nich znajomych, członków rodzin, a zdarzało się, że nawet siebie. Obrazują one bowiem powszechnie znanych leszczynian, jak również zwykłych mieszkańców, którzy w tamtym okresie tworzyli koloryt dynamicznie rozwijającego się miasta. Na parterze można było także wymienić się książkami na stoisku bookcrossingowym, obejrzeć na monitorach wydarzenia organizowane przez MBP oraz poczytać świeżą prasę. W pracowni digitalizacji wyświetlaliśmy prezentację dotyczącą Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej. Dla zwiedzających jedną z większych atrakcji było wejście na dach, z którego rozpościera się widok na leszczyńską starówkę.

Dla najmłodszych bibliotekarki zaaranżowały zabawy przy użyciu Bajkowozu, czyli niezwykłego narzędzia edukacyjno-terapeutycznego z książką w roli głównej. Natomiast w namiocie z logo MBP ustawionym w cieniu „Bolka” na pl. Jana Metziga, można było porozmawiać z dwiema leszczyńskimi pisarkami: Jolantą Bartoś oraz Katarzyną Janus. Długie rozmowy o literaturze, wspólne zdjęcia i specjalne dedykacje w zakupionych od autorek książkach – wiele działo się na naszym stoisku.

- Mimo że biblioteka nie posiada jeszcze kompletnego wyposażenia, to bardzo zależało nam na tym, by ruszyć z jej działalnością jeszcze przed wakacjami. Nie wyobrażaliśmy sobie zostawić naszych czytelników bez lektury na wakacje oraz oferty edukacyjnej. Zrobiliśmy co w naszej mocy, by zapewnić im najlepsze z możliwych warunki do korzystania z biblioteki - mówiła wicedyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej Romana Olejnik.

Przypomnijmy, że udostępnienie nowej siedziby biblioteki dla użytkowników było połączone z pierwszą tegoroczną edycją Rynków Śniadaniowych. To lubiane przez leszczynian wydarzenie jest jednym z elementów planu rewitalizacji centrum miasta, tak samo, jak zmodernizowanie budynku byłej szkoły przy pl. Jana Metziga 25 i ulokowanie w nim MBP.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i materiału wideo z pierwszego dnia działalności biblioteki.

Magdalena Woźna, Łukasz Domagała