Aktualności Dodano: 25 stycznia 2022

Koncert zespołu wokalnego CANTUS

Data rozpoczęcia: 2022-02-05 16:00
Data zakonczenia: 2022-02-05 17:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na koncert zespołu wokalnego Cantus, który odbędzie się w sobotę, 5 lutego 2022 r., o godz. 16:00 w Bibliotece Ratuszowej. Wstęp wolny!

Cantus to zespół wokalny, który powstał w lutym 2017 roku, początkowo stworzony na potrzebę wystąpienia na rodzimym festiwalu Leszno Barok Plus Festiwal. Podczas gdy współpraca układała się interesująco, członkowie zespołu podjęli decyzję o dalszym istnieniu zespołu, a już pod koniec roku 2017 utworzyli Stowarzyszenie Zespołu Wokalnego Cantus.

Stowarzyszenie jest organizatorem koncertów muzycznych rozpowszechniając tym samym kulturę muzyczną, w szczególności wielogłosową muzykę wokalną. Dyrygentem zespołu jest Tomasz Sowiński absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Cantus łączy w sobie tradycje chóralistyki oraz śpiew pełen pasji i zaangażowania. Śpiewacy wykonują kompozycje chóralne poczynając od epoki renesansu, po romantyzm, a kończąc na muzyce współczesnej, wykorzystując jednocześnie dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne różnych epok.

Miejscem prób zespołu jest Klub „OBOK” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie.

Zespół Wokalny Cantus został nagrodzony podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej w październiku 2018 roku. Konkurs festiwalowy „Gaude Cantem” był pierwszą potyczką zespołu. W konkursie uczestniczyły chóry z Polski, Czech i Słowacji. W kategorii chórów kameralnych, chór wyśpiewał najwyższą notę i srebrne pasmo.

Rok 2019 był również bardzo pracowitym okresem dla zespołu. W styczniu 2019 roku zespół zdobył złote pasmo i Grand prix podczas XIV Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. W kwietniu 2019 roku zespół wywalczył Srebrny Dyplom w VI Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. Natomiast w maju chór wrócił z Goniądza z VI Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Chór otrzymał srebrny Dyplom Laureata, Puchar Posła na sejm RP Mieczysława Kazimierza Baszko oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki.

 

Ilość miejsc ograniczona w związku z reżimem sanitarnym.

Do limitu miejsc nie wlicza się osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki przeciwko COVID - 19.