Aktualności Dodano: 01 Marca 2024

Opowieść o poruczniku "Urszuli" - promocja książki Cives Nostri

Data rozpoczęcia: 2024-03-01 18:00
Data zakonczenia: 2024-03-01 19:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka serdecznie zaprasza na prezentację książki z serii Cives Nostri „Z Zamościa do Strzyżewic… Opowieść o poruczniku „Urszuli” autorstwa Waldemara Handke. Na wydarzenie zapraszamy 1 marca 2024 r., o godz. 18:00 do Biblioteki Ratuszowej (Rynek 1, Leszno).  Wydarzenie jest organizowane w ramach XII leszczyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wstęp wolny!

(...) Walczył na Zamojszczyźnie, a potem próbował ukryć się przed ścigającym go Urzędem Bezpieczeństwa na Ziemiach Odzyskanych. Jednakże zatrzymał się na ziemi leszczyńskiej – zamieszkał w Strzyżewicach i tu został aresztowany przez funkcjonariuszy leszczyńskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. (...)

(...) Został skazany na śmierć i stracony. Tak zakończył życie żołnierz Polski podziemnej – Roman Szczur vel Roman Szumski ps. „Urszula". (...)

(...) Jest on bohaterem tamtej trudnej walki, której celem była wolna Rzeczpospolita. (...)

Ze Wstępu