Aktualności Dodano: 14 listopada 2023

Szkocja w pełnym wydaniu

Data rozpoczęcia: 2023-11-14
Data zakonczenia:

Dudy, flety i bębny prosto ze Szkocji i Irlandii, rozbrzmiały dzisiaj, 14 listopada w Leszczyńskiej Galerii Książki. Na spotkanie muzyczne przyszło kilka klas ze szkoły podstawowej nr 2 w Lesznie. Koncert i wykład Fundacji Edukacyjnej Pro Musica poprowadził Przemysław Wawrzyniak.

Dowiedzieliśmy się jak skonstruowane są dudy i jak działają. Prowadzący pokazał w co ubiera się prawdziwy Szkot. Posłuchaliśmy pięknych, starych, irlandzkich melodii wykonanych na flażolecie. Tak, flażolecie, tym samym na którym dzieci uczą się grać w szkołach. Wywodzi on się z Irlandii i jest tam bardzo cenionym instrumentem. Przemysław Wawrzyniak pokazał kilka rodzajów flażoletu - ten najbardziej standardowy w tonacji C, większy i niżej grający w tonacji D i również taki wykonany z drewna o pięknym naturalnym dźwięku.

Była też niespodzianka. Z tłumu została wybrana jedna chętna osoba, którą Przemysław Wawrzyniak, w kilka minut, nauczył grać na flażolecie. Dziewczynka na koniec otrzymała flażolet w prezencie, jak również słowa zachęty i kilka notesików z nutami do nauki. Wierzymy, że niedługo dorówna kunsztem naszemu prowadzącemu!

Na koniec wysłuchaliśmy utworu solowego wykonanego szkockim bębnie obrączkowym. Wibracje rozeszły się po całej Sali Audiowizualnej, dzieciaki wsłuchiwały się ze zdumieniem ile dźwięków może wydać jeden bęben.

 

JJ