Aktualności Dodano: 14 listopada 2023

To był ogień!

Data rozpoczęcia: 2023-11-14
Data zakonczenia:

To był ogień! Czysta energia bluesa i wietrznego miasta Chicago. W sobotę, 11 listopada, w Dzień Niepodległości, w Bibliotece Ratuszowej zagrał - Jamiah Rogers Band. Zaczepnie, radośnie i łobuzersko. 

Niestety, to był już ostatni z tegorocznej serii koncertów amerykańskich bluesmanów w Lesznie. Będziemy tęsknić… Nasza publiczność Jamiaha Rogersa zna. Gościł na bibliotecznej scenie półtora roku temu. I wtedy i w sobotę - zachwycił energią. Biegał z gitarą tak daleko, jak tylko pozwalały kable. Bluesując pozował do zdjęć, nieprzerywające grania założył gitarę na szyję kilkuletniego chłopca, grał trzymając gitarę za głową, grał językiem, grając tańczył na jednej nodze i cały czas zaczepiał publiczność. Skutecznie. Na malutkiej bibliotecznej scenie z książkami w tle tańczono z nim, a wreszcie i grano, i śpiewano. Koncert na chwilę zmienił się w radosne jam session. Jakie? Zapraszamy do obejrzenia rolki na naszym facebooku  https://www.facebook.com/reel/995629328176276 i filmików w komentarzach do niej. Blues jest młody, żywiołowy i ma się świetnie! My lekko od niego ogłuchliśmy :). 

Alicja Muenzberg-Czubała 

Oto kilka informacji o naszym gościu od Agencji Koncertowo-Wydawniczej Delta: Jamiah Rogers urodził się 21 kwietnia 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. (...) Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję. Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on fire & The Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał. Wraz z ojcem stanowią tandem kompozytorsko-producencki. Mają na koncie dwa albumy: “Taking the stage”(2012) i “Winners Never Quit”(2015). Koncertują głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale występowali też w Kanadzie (na zacnych festiwalach: the Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival) oraz w Holandii. W 2018 Jamiah objechał Europę w składzie zespołu wokalistki Anniki Chambers w ramach trasy „the New Blues Generation”. W maju 2020 miał po raz pierwszy pojawić się w Polsce i krajach ościennych… ale do tego nie doszło z powodu pandemii koronawirusa. Trasa została przełożona na maj 2022 roku.

Jamiah ma na koncie jeden solowy album, „Blues Superman” (2017), oparty na koncepcji super-bohatera mającego uratować bluesa i utrzymać go przy życiu. Jako młody bluesman, Jamiah często słyszy pytanie jak widzi przyszłość bluesa. Jego odpowiedź brzmi: „Blues ma się dobrze; nie ma mowy o umieraniu!”