Aktualności Dodano: 01 lipca 2024

Watykan zza kulis

Data rozpoczęcia: 2024-06-29
Data zakonczenia:

- Mimo, że tyle lat tam jestem i jest to codziennością to jednak miejsce samo w sobie jest tak wyjątkowe, że grzechem byłoby się do tego przyzwyczaić. Warto się czasem uszczypnąć. - opowiadała Magdalena Wolińska-Riedi o Watykanie na sobotnim (29.06) spotkaniu w Leszczyńskiej Galerii Książki zorganizowanym w ramach projektu „Dzień Dobry Książka”. Spotkanie poprowadził pisarz Michał Wierzba.

Magdalena Wolińska-Riedi jest dziennikarką, która przez 20 lat pracowała jako korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech. Obecnie pracuje w amerykańskiej katolickiej stacji telewizyjnej EWTN, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 9:00 i 12:30 można obejrzeć jej programy. Prywatnie jest żoną oficera Gwardii Szwajcarskiej. Jest autorką trzech książek z reportażami: „Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie” i „Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży” oraz osobistego przewodnika „Mój Rzym”. Jako jedna z nielicznych kobiet mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat, sąsiadując z trzema papieżami. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata, zaskakując faktami i ciekawostkami, o których zwyczajny człowiek nie ma pojęcia. Wielokrotnie udało jej się rozbawić salę (tego popołudnia - pełną po brzegi) opowiastkami o swoich przeżyciach i perypetiach z papieżami.

- […] Spotykasz kardynała w sklepie, u dentysty, a teraz to nawet samego papieża, bo Franciszek to normalnie przychodzi bez zapowiedzi. […] Na początku dla nas to był cyrk, jak on został papieżem, bo zaczął się zachowywać tak jak każdy z nas. W podróż zawsze brał taka słynną, czarną torbę, ochrona chciała mu ja zabrać, a on mówił „Nie, bo to moje”, […] nie ma ochrony bezpośredniej bo się nie zgadza, jego samochód nie jest jakiś tam specjalny wzmacniany, tylko zwykły ford.

Podczas spotkania ujrzeliśmy Watykan z reportażowej strony oraz z perspektywy zwykłego obywatela, któremu zdarzyło się mieć za sąsiada papieża. Choć czasem trudno sobie to wyobrazić to papież nie tylko prowadzi msze, oficjalne spotkania i pielgrzymki ale również jest człowiekiem jak każdy z nas, chodzi do lekarza, spaceruje po Watykanie i rozmawia z sąsiadami. Jan Paweł II nawet uciekał na wycieczki w góry. Zahaczyliśmy o tematy strojów gwardzistów, wychowywania dzieci, czy mody. Dowiedzieliśmy się, że w Watykanie znajduje się najkrótsza linia kolejowa, która ma jedynie 280 metrów oraz, że po zakupy, do dentysty, kina, szkoły czy przedszkola trzeba wyjechać za granice państwa. Po więcej smaczków z życia w najmniejszym państwie świata zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie znajdziecie całą transmisję ze spotkania z Magdaleną Wolińską-Riedi oraz do siedziby naszej biblioteki po książki jej autorstwa. Mamy wszystkie!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Julia Józefiak