Aktualności Dodano: 09 marca 2024

Znali go „suchotnicy” z Leszna i okolic

Data rozpoczęcia: 2024-03-09
Data zakonczenia:

Świetny specjalista, człowiek o wielkim sercu, lekarz z powołania – to tylko niektóre opinie, jakie zapewne dało się słyszeć w powojennym Lesznie, o Janie Trószyńskim. Mija właśnie 130 lat od narodzin medyka, którego znali „suchotnicy” z Leszna i okolic.

 Trószyński zasłynął bowiem sukcesami w walce z gruźlicą, zwaną wówczas potocznie „suchotami”. W czasach, gdy zaczynał praktykować, czyli w międzywojniu, gruźlica uznawana była za najgroźniejszą z chorób, ale i po drugiej wojnie światowej pozostawała główną przyczyną śmierci, powodując 11 proc. wszystkich zgonów w kraju. To najlepiej pokazuje, jak ważne i odpowiedzialne zadanie postawiono przed Janem Trószyńskim. Na szczęście dla leszczyniakówporadził sobie z nim znakomicie. Świadczą o tym liczne wyróżnienia i nagrody, jakie otrzymał.

 Jan Trószyński przyszedł na świat 9 marca 1894 roku w Warszawie. Dyplom lekarza obronił w 1922 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wcześniej, 11 listopada 1918 roku, wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Uczestniczył w walkach o niepodległość Polski.

 W Lesznie pojawił się w połowie lat 20. ubiegłego wieku jako lekarz pułkowy. Najpierw mieszkał przy ulicy dr. Jana Metziga, a później Sienkiewicza.

 Nie tylko leczył, ale też edukował. Prowadził wykłady dla nauczycieli leszczyńskich szkół z oświaty zdrowotnej, głównie dotyczące wspomnianej już gruźlicy.

 Lata okupacji spędził na Mazowszu. Został dowódcą kompanii sanitarnej. Potem dostał się do niewoli, gdzie pracował jako lekarz, najpierw w szpitalu wojskowym w Gostyninie, a później jenieckim w Ostrzeszowie.

 Po II wojnie światowej wrócił do Leszna i dosłownie rzucił się w wir pracy. Był ordynatorem oddziału chorób płuc w szpitalu przy ulicy Wałowej, ale jednocześnie w szpitalu im. Jana Jonstona oddział gruźliczy, a w szpitalu św. Józefa gabinet rentgenowski i udzielał konsultacji. Do tego prowadził poradnię przeciwgruźliczą w budynku u zbiegu ulic Święciechowskiej i Kasprowicza.

 Zarówno przed wojną, jak i po wojnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża w Lesznie. Ponadto patronował utworzonej we Włoszakowicach żeńskiej drużynie PCK.

 Zmarł 6 lipca 1971 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej.

 Więcej informacji o Janie Trószyńskim, lekarzu, który stał się wzorem i inspiracją dla pokoleń swoich następców, znajdziecie w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej – wystarczy zerknąć do „Głosu Leszczyńskiego” czy „Przyjaciela Ludu”* .

 

* https://www.lbc.leszno.pl/dlibra/publication/10338/edition/9984/content