Aktualności Dodano: 22 Kwietnia 2024

Jak powstaje książka?

Data rozpoczęcia: 2024-04-22
Data zakonczenia:

Jak powstaje książka? Razem ze Szkołą Towarzystwa Salezjańskiego w Lesznie zagłębiliśmy się w jej podróż. Wizyta była inspirowana Dniem Książki i Praw Autorskich który przypadał na 23 kwietnia. Spotkaliśmy się w muzeum drukarstwa w LGK, czyli najlepszym miejscu na takie wydarzenia.

-A wiedzieliście, że tytuł i okładka książki najczęściej tworzone są na samym końcu? - zaczął opowieść Paweł Wiszniewski, pracownik Działu Edukacji MBP.

Historia tworzenia współczesnej książki pochłonęła dzieci. Przestudiowaliśmy jej podroż od pomysłu do wydania, tworząc przy tym grę edukacyjną. Każda książka i książeczka przechodzi niezwykły proces, w który zaangażowanych jest masa ludzi, autor, ilustrator, grafik, redaktor, introligator, wydawca, drukarz. Jest to bardzo długa przygoda i nie tak prosta jakby się zdawało. Po wysłuchaniu o podróży współczesnej książki, cofnęliśmy się w czasie do średniowiecza. Do dziejów, kiedy jedna książka była cenniejsza niż cała wieś. „Ale dlaczego?” pytały dzieci. „A dlatego, że w tamtych czasach wszystko było przepisywane ręcznie, nie było drukarek ani pras drukarskich, dlatego książek było bardzo mało. Przepisywaniem zajmowali się najczęściej bracia zakonni zwani skrybami, którym przepisanie i zilustrowanie jednej książki zajmowało około roku.” Odpowiadał dzieciom Paweł Wiszniewski. Oczywiście, nie mogliśmy zapomnieć o wynalazku Johannesa Gutenberga, który wymyślił pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. W muzeum drukarstwa w LGK, na ścianach znajdują się grafiki przedstawiające pracownie drukarską z XV wieku oraz wiele eksponatów, w tym prasy drukarskie, stoły zecerskie i ruchome czcionki. Dzieci poznały również historie papieru, od papirusu, poprzez pergamin, papier czerpany aż po współcześnie znany nam papier.

 

Julia Józefiak