Aktualności Dodano: 08 czerwca 2024

To taki Wasz człowiek

Data rozpoczęcia: 2024-06-08
Data zakonczenia:

- Można go lubić, można nie lubić, ale na pewno nie można przejść obok jego twórczości obojętnie - mówiła otwierając w piątek spotkanie z cyklu ,,Literackie konwersacje’’ Hanna Kaczmarek, kierownik Działu Edukacji MBP Leszno. Spotkanie poświęcone było twórczości, życiu i legendzie Marka Hłaski. 

Marek Hłasko urodził się raptem dziesięć dni przed Stanisławem Grochowiakiem, patronem MBP Leszno. Też więc obchodziłby w tym roku 90 urodziny i podobnie jak pochodzący z Leszna poeta, odszedł zdecydowanie za wcześnie. W piątek, 14 czerwca, wypada 55 rocznica jego śmierci. Umierając miał zaledwie 35 lat. Decyzją Sejmu RP ten rok jest Rokiem Marka Hłaski i był to jeden z przyczynków piątkowego spotkania. Udział w nim wzięła młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i II LO im. Mikołaja Kopernika w Lesznie. Przygotowała je Alicja Bortel z Zespołu Szkół Ekonomicznych. 

Myślę, że dotknięcie jego twórczości może być dla was ciekawym odkryciem. To jest taki wasz człowiek… - mówiła do młodzieży Kaczmarek. 

- Był proletariackim księciem, którego mi zazdrościły koleżanki. Twarz rozgrymaszonego bachora, figura cowboya, ręce Madonny. Wyższy był od naszego pokolenia o pół głowy. A ja przy nim jak mysz polna – tak pisała o nim jego miłość - Agnieszka Osiecka.

Eseje o miłościach, przyjaźniach, życiu, twórczości i legendzie pisarza, którego opowiadania przetłumaczono na dziesiątki języków świata (nawet na koreański i japoński) wygłosiły: Mariola Kaźmierczak-Bolka, Lena Litwa, Edyta Zarembska-Marciniak i Hanna Kaczmarek oraz Amelia Golińska. Podczas wykładów wyświetlano prezentację o pisarzu (autorstwa Joanny Andrzejczak) i wspólnie obejrzano również fragmenty filmów ,,Pierwszy krok w chmurach’’, ,,Śliczna dziewczyna’’ i ,,Pętla’’. 

W holu przy Sali audiowizualnej prezentowana była wystawa kolaży wykonanych przez uczniów ZSE w Lesznie podczas warsztatów w MBWA.

(Al) 

Marzą się komuś egzystencjalne i wcale nie piękne podróże w mlodość? Zapraszamy do LGK lub którejkowliek z bibliotecznych filii po twórczość Hłaski i ksia,żki o nim:  https://www.leszno-mbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__H%C5%82asko+Marek&sort=byscore