Aktualności Dodano: 06 czerwca 2024

Mamy za sobą I Warsztat Film Festiwal

Data rozpoczęcia: 2024-06-06
Data zakonczenia:

Wczoraj, 5 czerwca, w Leszczyńskiej Galerii Książki jury i tłumnie przybyła publiczność obejrzeli dwanaście filmów krótkometrażowych nakręconych w dwunastu Warsztatach Terapii Zajęciowej. Był to I Warsztat Film Festiwal. Złotą statuetkę zdobył WTZ Swarzędz za film "Monolog Stereo II Drugie Życie" i tym samym zakwalifikował się do udziału we wrześniowym  XXI Europejskim Festiwalu Filmowym INTEGRACJA TY I JA w Koszalinie. Trzymamy kciuki. 

Festiwal stworzyli: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ‘’Nasz Dom - Nasz Świat’’ oraz WTZ Zaborowo w Lesznie. W przeglądzie udział brało dwanaście najlepszych filmów zgłoszonych do konkursu.  

- W moim życiu przeplatały się przez wiele lat, od kiedy pamiętam, dwa zagadnienia: film i niepełnosprawność  - powiedział witając festiwalowych gości profesor Wojciech Otto. - Myślę, że te filmy, które dzisiaj zobaczymy, zadziałają na nas tak, jak film w życiu człowieka zadziałać może. To znaczy - może być źródłem radości i szczęścia, może być źródłem piękna i wzruszeń, a w końcu może być źródłem życiowego spełnienia. Mam nadzieję, że te wszystkie filmy, które dziś obejrzymy, tego wszystkiego dostarczą. 

W I Warsztat Film Festiwalu udział wzięli więc twórcy z WTZ Swarzędz (,,Monolog stereo…’’), Jarocin (,,Promienie’’), Miejska Górka (,,Pokolenie’’), Śrem (,,Jestem jaki jestem’’), Wolsztyn (,,Chłopi’’), Ostrów Wielkopolski (,,Kulinarne podróże’’), Turek (,,Gadające anioły’’), Rydzyna (,,Razem możemy więcej’’), Doruchów (,,Legenda o Doruchowskich czarownicach’’), Leszno (,,Czyściciele nie z tej ziemi’’), Września (,,Wachlarz emocji’’) i Ostrzeszów (,,Ostrzeszów oczami uczestników WTZ’’). 

Obejrzano dwanaście opowieści podopiecznych warsztatów i o podopiecznych warsztatów, ich marzeniach, codzienności i niecodzienności, planach, o tym co sami o sobie myślą, i co dla siebie wzajemnie znaczą, filmy o miejscach dla nich ważnych. 

Zwyciężył WTZ Swarzędz. Srebrna statuetka pojechała do WTZ Turek, a brązowa do Wolsztyna. 

- Mamy nadzieję - do zobaczenia za rok na drugim festiwalu - zakończył pierwszą edycję profesor Wojciech Otto. 

W jury zasiedli Wojciech Majchrzak - aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, Justyna Czaja - filmoznawczyni, profesor UAM, v-ce Dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM w Poznani oraz Emilia Wojciechowska - dziennikarka radiowa oraz miłośniczka kina.

(Al)