Aktualności Dodano: 29 kwietnia 2024

W niektórych miejscach nie da się żyć

Data rozpoczęcia: 2024-04-29
Data zakonczenia:

O tlenie, atmosferze, historii Ziemi a przede wszystkim o tym, jak człowiek zmienia swoją cudowną planetę - wykładał studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie profesor Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Globalne ocieplenie, to nie jest kwestia wiary, ale wiedzy - mówił dziś, 29 kwietnia, w Bibliotece Ratuszowej.

Rzeczowo, konkretnie z wykresami danych z ostatnich kilku tysięcy, albo ostatnich stu lat wprowadził studentów w zawiły i dla wielu trudny do przyjęcia niepokojący scenariusz, jaki człowiek pisze dla swojej planety. 

- Pokutuje od lat przekonanie, że człowiek jest tak mały, tak kruchy, że nie może zmienić planety. Otóż może… Jest tak silny, że może… Jest tak silny, że jest pokusa, by epokę geologiczną, w której ją zmienia, nazwać antropocenem…. - mówił między innymi profesor. 

Opowiadał o atmosferze, o tym, jak jest niezwykła, jak cenna i jak niespotykana, i jak ją zaśmiecamy. O tym, że w dyskursie publicznym miesza się pojęcie pogody z pojęciem klimatu i że proces, który już się zaczął, wpłynie na życie całej planety. 

- Pogoda, jest jak humor, a klimat - jak charakter. Zdecydowanie łatwiej dziś przewidzieć stan klimatu za 10 lat, niż pogodę za dwa tygodnie - wyjaśniał uczony. 

Przewidywania klimatyczne nie są optymistyczne. W niektórych miejscach po prostu nie da się żyć, bo będzie za gorąco. 

- Globalne ocieplenie, to nie jest kwestia wiary, ale wiedzy. Wielu narodów nie zrozumielibyśmy, gdybyśmy nie znali ich historii. Z klimatem jest tak samo. Wielu uczonych życie poświęciło badaniom historii naszej planety, by zrozumieć to, jak ona się zmienia. Tu nie ma wielu wątpliwości - zauważył profesor Lamentowicz. 

(Al)