Aktualności Dodano: 18 marca 2024

Leszno ma Głos! - premiera książki

Data rozpoczęcia: 2024-03-18
Data zakonczenia:

Dotarły już do nas z drukarni pierwsze egzemplarze najnowszej publikacji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, czyli Leszno ma głos. ,,Głos Leszczyński 1920–1939” autorstwa Kamili Szymańskiej. - To wielki dzień! Nie świętowalibyśmy teraz, gdyby nie lata poświęceń bibliotekarzy - podkreśla Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP. 

Książki znajdują się w kartonach. W każdym po kilkadziesiąt sztuk. Już jutro, we wtorek, 19 marca, o godz. 18:00 w Sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki odbędzie się uroczysta promocja publikacji, na którą serdecznie zapraszamy. To summa, która wieńczy pięć lat starań i pracy Biblioteki. 

Publikacja została sfinansowana ze środków Miasta Leszna. Patronat honorowy nad wydawnictwem objął Prezydent Miasta Leszna, Łukasz Borowiak.

- Zaczęło się od marzenia, żeby w jednym miejscu znalazły się wszystkie możliwe do zdobycia numery ,,Głosu Leszczyńskiego’’, dziennika wydawanego w mieście od 1920 do końca sierpnia 1939 roku - opowiada Andrzej Kuźmiński. -  To zapis codzienności miasta sprzed stu lat! Najwięcej egzemplarzy ,,Głosu’’  znajdowało się w Bibliotece Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tu chciałbym przesłać gorące osobiste podziękowania dla dyrektor Małgorzaty Dąbrowicz za zaufanie jakim nas obdarzyła i przekazanie nam do digitalizacji uniwersyteckich zbiorów. Część numerów ze swoich zbiorów udostępniło nam Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wsparli nas w tym projekcie też kolekcjonerzy i inne placówki. Wszystkim bardzo dziękujemy. Tak udało nam się zebrać 3 742 numery gazety! 

Zespół bibliotekarzy z Działu Informacyjno-Bibliograficznego pod kierownictwem Ewy Bartkowiak-Nabzdyjak kilka miesięcy z 2021 roku poświęcił na digitalizację 26 679 stron. Mrówczą pracę zwieńczył w finale wielki sukces. 

- W niecałe trzy lata ,,Głos Leszczyński’’ w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej przeglądano około miliona sześćset razy - mówi Andrzej Przewoźny. - Mówię około, bo każdego dnia zagląda tam kilkadziesiąt osób. Daliśmy tej gazecie drugie życie. To trochę tak, jakbyśmy nagle mieli możliwość podglądania życia mieszkańców miasta przed dziesiątkami lat.

W ramach projektu zdigitalizowano i udostępniono też inne materiały dotyczące regionu pozyskane dzięki wielu innym instytucjom. Zrodziło się przy okazji kolejne marzenie - aby stworzyć monografię ,,Głosu Leszczyńskiego’’. Kandydata na autora tego opracowania wcale nie było łatwo znaleźć, ale udało się. Dzięki pomocy samorządu leszczyńskiego, który sfinansował powstanie summy dzieło wielu lat pracy bardzo wielu ludzi i wielu miesięcy studiów nad tematem autorki - Kamili Szymańskiej - we wtorek, 19 marca będzie miało swoją premierę. Serdecznie na nią zapraszamy. Wydanie tej publikacji zamyka nasz wieloletni projekt i wieńczy cel, jaki przed laty postawiła przed sobą Biblioteka. Leszno ma głos! I to sprzed stu lat i dzisiejsze. Zaczynamy o godz. 18:00.

MBP projekt "Kultura Cyfrowa" realizowała dzięki wsparciu z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.