Aktualności Dodano: 20 czerwca 2016

Spacer po Lesznie Grochowiaka

Data rozpoczęcia: 2016-06-20
Data zakonczenia:

Koncepcja, tekst, wybór utworów Stanisława Grochowiaka oraz wybór fotografii Janina Małgorzata Halec. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie; Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Grochowiaka Wydaw. CICER Leszno 2006

Zapraszam. Na spacer po Lesznie, w którym można odnaleźć Grochowiakowe ślady, na spacer po utworach, w których znaleźć można ślady Leszna. […] Chciałabym, ukazując postać poety z lat najmłodszych i szkolnych, zwrócić uwagę na miejsca, w których bywał, i te mu najbliższe, utrwalone w obiektywie fotografa współczesnego i tego wcześniejszego, z opisywanego okresu. W klimat lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych wieku minionego wprowadzą reprodukcje widoków Leszna.

Równie ważną, a może najważniejszą część Spaceru stanowią utwory Grochowiaka pochodzące z różnych okresów twórczości i pomieszczane w rozmaitych zbiorach lub nawet nie drukowane. Jest to mój, podobnie jak trasa spaceru, subiektywny wybór, nie pretendujący do miana pełnego, dający jednak wyobrażenie o tym, jak widział Leszno autor, gdy tu mieszkał, jakie w nim, żyjącym w stolicy, ono pozostało, jakimi wrażeniami i wspomnieniami powracało.[ze wstępu]

Publikacja powstała w ramach projektu GROCHOWISKO realizowanego w 2006 roku w ramach obchodów 30. rocznicy śmierci Stanisława Grochowiaka, poety, pisarza i dramaturga, patrona MBP w Lesznie. Autorką koncepcji i tekstu jest Janina Małgorzata Halec, która dokonała także wyboru utworów Stanisława Grochowiaka i fotografii.

Książka została wydana przez Wydawnictwo CICER Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka i Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie.