Aktualności Dodano: 20 czerwca 2016

Z Romanem Maciejewskim w Lesznie i okolicy

Data rozpoczęcia: 2016-06-20
Data zakonczenia:

Roman Maciejewski (1910–1998) – muzyk, kompozytor, który przed II wojną światową należał do grona najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. Ceniony przez Karola Szymanowskiego w 1934 roku wyjechał z kraju do Paryża, na stypendium u Nadii Boulanger. Odtąd spędzał życie w wielu państwach: Francji, Szwajcarii, Anglii, Szwecji, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Nie zabiegał o sławę i fortunę, niezwykle skromny. Stworzył ponad czterdzieści mazurków na fortepian i monumentalne dzieło Requiem.

Publikacja Z Romanem Maciejewskim w Lesznie i okolicy ukazała się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. To opowieść o jego dzieciństwie i wczesnej młodości spędzonej w Lesznie, dokąd przeprowadził się wraz z rodzicami z Berlina, o pobliskim Radomicku, w którym bywał często u dziadków Zgaińskich oraz Pawłowicach, z którymi też był związany. 
Autorka Janina Małgorzata Halec przybliża osoby i miejsca bliskie artyście, które miały wpływ na jego życie i twórczość. Jej spojrzenie pozwala wyłonić zupełnie inny wymiar tych okolic. Książkę dopełniają liczne fotografie, fragmenty listów, dokumenty, reprodukcje malarskie. 

Ten swoisty spacer prowadzi nas do teraźniejszości, w której nadal możemy oglądać pamiątki związane z wielkim kompozytorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie, pogrążyć się w zadumie stając przy miejscu jego wiecznego spoczynku, czy też słuchać jego utworów rozbrzmiewających podczas koncertów organizowanych przez Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne noszące jego imię.