Aktualności Dodano: 10 lipca 2024

Znów jazz, jazz, jazz!

Data rozpoczęcia: 2024-07-10
Data zakonczenia:

Miłośnicy jazzu i wy, którzy dopiero chcecie go pokochać! Nie wyjeżdżajcie z miasta! Od niedzieli 14 lipca po piątek 19. Biblioteka będzie oddychać jazzem! Już w niedzielę w Bibliotece Ratuszowej - pierwsze jam session (od 21:30), a od poniedziałku, 15 lipca, w Leszczyńskiej Galerii Książki rusza seria pięciu koncertów jazzowych. Wszystko to w ramach XX Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych Fundacji Edukacyjnej Pro Musica. 

Uczestnicy warsztatów zjeżdżają do Leszna już w niedzielę, 14 lipca i z marszu ruszają na zajęcia. Możemy na niektóre cichutko się wprosić - na przykład na wykład Andrzeja Winiszewskiego o historii jazzu w Pasażu kultury LGK (godz. 18:00). Gwarantujemy - to pasjonująca opowieść :). Od niedzieli do piątku gorąco zapraszamy też do Biblioteki Ratuszowej na codzienne warsztatowe jam session (od 21:00 do 23:30). Wstęp wolny!  

Największym smaczkiem jest jednak seria pięciu wykwintnych koncertów w Leszczyńskiej Galerii Książki o godz. 19:30: 

W poniedziałek, 15 lipca, zagra i zaśpiewa dla nas Krystyna Stańko Quintet. To będzie fantastyczny koktajl osobowości jazzowych: zmysłowy i oryginalny głos Stańko a do tego jeden z najlepszych w Polsce wibrafonistów jazzowych Dominik Bukowski, basista, kompozytor i producent Paul Rutschka, Mikołaj Stańko - perkusista, i jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych - Marcin Wądołowski. Czy trzeba dodawać coś więcej? Chyba tylko - smacznego! 

Wtorek, 16 lipca, Nothing but Swing Trio, czyli jedna z najbardziej znanych jazzowych formacji słowackiej sceny muzycznej. Grają razem od 26 lat! Skład stały: pianista Klaudius Kováč, kontrabasista Róbert Ragan oraz perkusista Peter Solárik. Zasłynęli niezwykłym albumem „Plays Komeda” z kompozycjami Krzysztofa Komedy, ale we własnych aranżacjach. W kompozycje genialnego polskiego twórcy wpletli i muzykę klasyczną i nowoczesny jazz. Czego więc we wtorek można się po nich spodziewać? Niezwykłości! Bądźcie z nami przed 19:30, by zająć dobre miejsce! 

Środa, 17 lipca, zagra nam DAGADANA! Tak, to oni nominowani byli dwa lata temu do Fryderyków. Trzon stanowią dwie niezwykłe kobiety, które muzycznie spotkały się w 2008 roku: Daga Gregorowicz (Polka) i Dana Vynnytska (Ukrainka), ale dziś grają w kwartecie z Mikołajem Pospieszalskim (kontrabas, skrzypce, syntezator i wokal) i Bartoszem Mikołajem Nazarukiem (perkusja). Grupa z wdziękiem łączy jazzem i muzyką elektroniczną polską, i ukraińską kulturę muzyczną. Pobrzmiewają w tym pieśni obrzędowe i ludowe białe głosy. Ich muzyka jest jak piękna, pełna szczerości opowieść o nas wszystkich. Bo muzyka nie zna granic. Jeśli też ich nie lubicie - musicie być na tym koncercie. Otworzy przed Wami nowe światy. 

Czwartek, 18 lipca, należy do zespołu Kinva. To top jazzowej sceny Ukrainy. Zespół powstał w Polsce już po wybuchu wojny i współtworzą go  pianistka Anastasiya Litvinyuk, perkusista Igor Hnydyn oraz kontrabasista Roman Chraniuk (Polak o ukraińskich korzeniach). Ich twórczość to epickie jazzowe wędrówki inspirowane doświadczeniami polskimi, kulturą ukraińską czy łemkowską. Dojrzałe, porywające, odkrywcze. 

Piątek, 19 lipca, to warsztatowe święto. Zapraszamy na Koncert Galowy z Okazji 20-lecia Fundacji Edukacyjnej Pro Musica! Kto wystąpi? - to okryta tajemnicą niespodzianka. Zdradzimy tylko, że to specjalny projekt, że taki skład na jednej scenie nie spotkał się nigdy dotąd i prawdopodobnie już się nie spotka. Czeka nas więc wydarzenie unikatowe z miksem jazzowych osobowości. Warto z nami być w Leszczyńskiej Galerii Książki w ten wieczór bo ,,tylko raz na milion lat tak dzieje się…’’