Aktualności Dodano: 19 Marca 2024

Mamy Głos!

Data rozpoczęcia: 2024-03-19
Data zakonczenia:

Wczoraj, 19 marca, odbyła się promocja długo wyczekiwanej sensacji – książki „Leszno ma głos. Głos Leszczyński 1920–1939” autorstwa dr Kamili Szymańskiej, wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie i sfinansowanej z funduszy Miasta Leszna. Patronat honorowy nad wydawnictwem objął Prezydent Miasta Leszna, Łukasz Borowiak. Tym wydarzeniem zwieńczyliśmy 5 lat pracy naszych bibliotekarzy.

Na spotkaniu zebrało się wielu gości, wszyscy ze zniecierpliwieniem oczekiwali na to co znajda w „Głosie”. Rozpoczęliśmy filmem autorstwa Andrzeja Przewoźnego, z którego dowiedzieliśmy się, że razem zeskanowano aż 3742 egzemplarze gazety, co daje nam 26 679 stron!

-To była niezwykle trudna i wyczerpująca praca, lecz dzięki niej dziś możemy cieszyć się wspaniałą książką, jak również przeczytać każdy numer „Głosu” w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. - podsumował Dyrektor Andrzej Kuźmiński.

Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć, oczywiście, wielu dostojnych gości, bez których książka nigdy by nie powstała. Szczególne podziękowania Dyrektor MBP przekazał dr Kamili Szymańskiej - autorce książki, Łukaszowi Borowiakowi – prezydentowi Miasta Leszna, Ewie Bartkowiak-Nabzdyjak, Irenie Walachowskiej, Andrzejowi Przewoźnemu, Wiesławowi Dobruszkowi i Barbarze Hałusek. Oczywiście, każdy z uhonorowanych miał okazję przemówić i wypowiedzieć się ze swojej perspektywy co dla niego znaczy „Głos Leszczyński”.

-W kilku słowach – przywieźliśmy, zeskanowaliśmy i opublikowaliśmy. […] A w troszeczkę dłuższych słowach, to wyglądało mniej więcej tak, że skanowanie „Głosu Leszczyńskiego” to była podróż. To była podróż przez kolejne strony. Ja ze wzruszeniem to wspominam, bo przeglądając te strony, skanując je, czytało się historie ludzi i nagle zauważyłem, zobaczyłem nasze miasto w zupełnie innym świetle. Dlatego dla mnie to była bardzo osobista praca. – mówił Andrzej Przewoźny.

Po podziękowaniach przyszedł czas na krótką prezentację dr Kamili Szymańskiej. Autorka przybliżyła nam historie powstawania bibliotecznego wydania jak również gazety „Głosu Leszczyńskiego”. Nakreśliła nam bogate tradycje wydawnicze Leszna i regionu w zakresie prasy i czasopiśmiennictwa, opowiedziała o drodze powrotu Leszna do Macierzy opisanej na łamach gazety, jak również wielu zabawnych, smutnych, politycznych i historycznych artykułach które możemy tam znaleźć. Wydarzenie uświetniły fortepianowe przerywniki muzyczne w wykonaniu Tomasza Biberstajna.

- […] Nie miałam pojęcia, że promocja mojej książki będzie elementem czegoś tak wspaniałego, podsumowania dużego projektu. Również bardzo się cieszę, że nowoczesna technologia pozwala ratować stare gazety, ale też powoduje, że tak wiele osób dla starej gazety z przed stu lat przychodzi, interesuje się, chce przeczytać książkę.  – mówiła dr Kamila Szymańska.

 

 

Julia Józefiak